Onarımda bulunan askeri gemilerdeki kapalı alanlarda yapılan çalışmalarda iş sağlığı ve güvenliği
Occupational health and safety during the works performed in confined spaces on naval ships in repair
- Tez No: 650654
- Danışmanlar: PROF. DR. DEMET ASTLEY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gemi Mühendisliği, Halk Sağlığı, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Marine Engineering, Public Health, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu tezde askeri gemilerde mevcut kapalı alanlarda icra edilecek onarım, bakım ve muayene işlerinde çalışan tersane ve gemi personelinin maruz kalabileceği tehlikeler tanımlanmakta ve bu tehlikelere ait riskleri en aza indirmek veya bertaraf etmek için gereken önlem ve yöntemler anlatılmaktadır. Bir işi yapabilmek için kapalı alana girişin kaçınılmaz olduğu yerlerde güvenli bir çalışma sistemi tesis edilmelidir. Güvenli bir çalışma sistemi kurgularken kapalı alana giriş için gereken hangi önlemlerin alınacağına yönelik karar vermeden önce tehlikelerin bertaraf edilmesine öncelik verilmelidir. Kapalı alanlara veya bu alanlara bitişik alanlara girmek veya bu alanların içinde çalışmak için düzenlenmesi gereken Gemi Kapalı Alan Programları personelin sağlık ve güvenliği ile birlikte gerek gemilerin gerekse de geminin bulunduğu iskele, havuz gibi sahil tesislerinin korunmasını amaçlamaktadır. Gemilerde oluşturulacak programlarının temeli niteliğindeki risk değerlendirmesinin yapılması büyük önem taşımakta olup örnek olması maksadıyla ABD savaş gemisi USS OSCAR AUSTIN (DDG-79) personelinin teknik desteği ile hazırlanan bahse konu gemiye ait FMEA yöntemi ile yapılan risk değerlendirmesi tezin EK bölümünde sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the hazards that shipyard and ship personnel working in the repair, maintenance and inspection works to be carried out in confined spaces available in military vessels are identified, the measures, and the methods necessary to minimize or eliminate the risks of these hazards are described. A safe working system should be established where access to the confined space is inevitable in order to work. When setting up a secure working system, it should be prioritised to eliminate hazards before deciding what measures are needed to enter the confined space. Ship Confined Space Programs, which must be created to enter confined spaces or adjacent spaces or work in these spaces, aim to protect coastal facilities such as piers and dry docks as well as the health and safety of the personnel. It is very important to carry out the risk assessment which is the basis of the programs to be created on the ships and to be an example, the risk assessment of U.S. warship USS OSCAR AUSTIN (DDG-79), which was made with FMEA method by having technical support from aforementioned warship personnel is presented in the ANNEX section of the thesis.