Russell düşüncesinde yaşam için felsefe
Philosophy for life in Russell thought
- Tez No: 650695
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH ONUR AKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
İnsan olarak hayat boyu hep bir şeylerin peşinde koşturmaya programlanmış gibiyiz. Bazen mutluluk, bazen huzur, bazen iyi bir insan olma arzusu, bazen tutkularımız, bazen de para, hırs bizi peşinden koşturan şeylerin bir kısmı. Ancak neyin peşinde koşarsak koşalım bunun bir hududu yok ve bu şekilde yaşamlarımızın sonuna geleceğiz, gerek ulaşmış gerek ulaşamamış. Russell insanın hayat boyu peşinde koştuğu her şeye bir şekilde değinmiş bir düşünürdür ve bundan yıllar önce söylediği şeyler hala günümüzde mevcut. Dolayısıyla bu tez kapsamında Russell'ın eğitim, toplum, mutluluk, evlilik, etik, siyaset, özgürlük gibi konularda nelere değindiğini, bu konudaki kitaplarını inceleyerek ele almak istiyorum.
Özet (Çeviri)
As a human, we seem to have been programmed to pursue for something all our life. Sometimes happiness, tranquility, desire of being a good person, our passions, ambition and money are some part of dreams which people pursue. No matter what we do, there is no boundary of followed dreams, however, we will come to the end of our lives in this way. Some of us could manage that, some of us could not. Russell is a philosopher who mentioned everything wich are pursued all life of people and his ideas which was mentioned by him years ago are pertinent as present. Therefore, within the scope of this thesis, I would like to examine what Russell is dealing with in subjects such as education, society, happiness, marriage, ethics, politics, freedom, by examining her books on this subject.