Piyasa değeri /defter değeri oranı yöntemiyle hisse senedi değerlemesi ve BİST 100 endeksindeki şirketler üzerine bir uygulama
The stock valuation with market to book ratio method evidence from listed in BIST 100 index
  1. Tez No: 650708
  2. Yazar: DİLEK HOLOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET KURTARAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Finans Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Sermaye piyasaları uzun vadeli fon arz ve talebinin gerçekleştiği piyasalardır. Bu nedenle sermaye piyasalarına uzun vadede kazanç beklentisi ile yatırım yapılmalıdır. Sermaye piyasası yatırım araçlarından en önemlisi hisse senetleridir. Hisse senedi yatırımcıları yatırım yaptıkları hisse senedinin uzun vadede değer kazanacağını ve böylece sermaye kazancı elde edeceklerini düşünürler. Hisse senedi yatırımcıları için önemli bir konu da hisse senedinin değerinin tespitidir. Hisse senedinin değerlemesinde kullanılan modeller aracılığıyla yatırımcılar hisse senedinin gerçek değerini hesaplarlar. Buldukları bu değeri piyasa fiyatı ile karşılaştırarak yatırım kararı alırlar. Bu çalışmada hisse senetleri BIST 100 de işlem gören faaliyet gösteren şirketler için Piyasa Değeri/ Defter Değeri Oranı yöntemi uygulanmıştır. Çalışmada örneklem, 2008-2017 dönem verilerine sağlıklı bir şekilde ulaşılabilmiş BIST 100 Endeksinde yer alan şirketlerden oluşturulmuştur. BIST 100 Endeksinde yer alan 100 şirketin sektörel analizi ve birer yıllık dönemler itibariyle de yıllık analizi yapılmıştır. Dolayısıyla yıllar itibariyle ilişki düzeylerinde ki değişim incelenmeye çalışılmıştır. Verilerin elde edilmesinde“www.borsaistanbul.com.tr”ve“www.kap.gov.tr”ile Finnet Mali Analist programı ve www.finnet.com.tr veri tabanları kullanılmıştır. Araştırma bulguları genel olarak değerlendirildiğinde BIST 100 Endeksinde işlem gören şirketlerin PD/DD Oranı yönteminin başarı oranının %50'nin altına düşmediğini ve dönem olarak en başarılı dönemin 3. çeyrek dönemi olduğu gözlemlenmiştir. PD/DD Oranı Yöntemi BIST 100 Endeksinde Hisse senedi değerleme yöntemlerinde başarılı olduğu gözlenmektedir. Hisse senedi piyasalarında karar verilirken kullanılacak piyasa değeri-defter değeri (PD/DD) oranı yöntemi kullanılarak kazançlı yatırımlar yapılabilir.
Özet (Çeviri)
Capital markets are the markets where long-term fund supply and demand occurs. Therefore, at capital markets should be invested with the expectation of winning in the long run the most important the capital market investment instruments are stocks Equity investors think that the stock they invest in William gain value in the long run, thus gain capital. The important issue for stock investors is the determination of the value of the stock. Investors calculated actual sales of the stock with the models used in stock valuation. They make an investment diction by comparing this value with the market price. In this study. Market Value / Book Value ratio method is applied for companies whose share are traded on BIST 100 is applied for companies whose shares are traded on BIST 100. The sample of the study was formed by the companies in BIST 100 index which has Access to the data at 2008-2017 period in a healthy way. Sectoral analysis of m100 companies included in BIST 100 index was made. The annual analysis was also made in one year periods. Therefore, the change in the relationship levels over the years has been examined the data are abstained from the financial analysis program“www.borsaistanbul.com.tr and ”www.kap.gov.tr" www.finnet.com.tr data bases are used. The success rate of market value rate of Market Value / Book Value ratio –traded in BIST 100 index does not fall below 50% and the most successful period was absorbed in the third quester. It is observed that market value / book value ratio method is successful in stocks valuation method in BIST 100 index, profitable investments can be made by using the market value/ book value (PD/DD) ratio method to be used in stock markets.