Yumurta içi (ın OVO) glikoz ve glutamin uygulamasının broyler civcivlerde çıkım randımanı, bağırsak histomorfolojisi ve sindirim enzimleri gen ekspresyonu üzerine etkisi
Effects of in-ovo glucose and glutamine treatment on hatching efficiency, intestinal histomorphology and gen expressions of digestive enzymes in broiler chicks
- Tez No: 650732
- Danışmanlar: PROF. DR. PINAR SAÇAKLI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışma döllü broyler yumurtalarına kuluçkanın 17. günü amniyon sıvısına glikoz ve glutamin enjeksiyonunun çıkım randımanı, civciv ağırlığı, karaciğer ve sarı kesesi ağırlıkları, bağırsak histomorfolojisi ve sindirim enzimleri gen ekspresyonu üzerine olan etkilerini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Ross 308 ırkına ait 35 haftalık yaştaki sürülerden elde edilen yumurtalar kullanılarak; her biri 100 yumurta olmak üzere sırası ile kontrol (yumurta içi uygulama yapılmadı), NaCl (%0,9'luk-enjeksiyonun etkisini belirlemek için), glutamin (%10'luk glutamin), glikoz (0,25 g/ml) ve glikoz + glutamin (0,25 g/ml glikoz + %10'luk glutamin) enjeksiyonu olmak üzere beş grup oluşturulmuştur. Söz konusu uygulamaların çıkım günü (21. gün) civciv ağırlığı, karaciğer ve sarı kesesi ağırlıkları ile ince bağırsak histomorfolojisi üzerine etkileri belirlenmiştir. İnce bağırsak histomorfolojik analizler için jejenum ve ileumda villus yüksekliği, kript derinliği, villus yüksekliği/kript derinliği, tunika muskularis kalınlığı, villus genişliği ve goblet hücre sayısı tespit edilmiştir. Yapılan çalışmanın sindirim enzimleri üzerine etkisinin değerlendirilmesinde ise; Real time PCR kullanılarak SGLT1 ve Suc-Iso gen ekspresyonları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to identify the effects of glucose and glutamine injections into the amniotic fluid of the fertilized broiler eggs, on the 17th day of incubation, on hatching efficiency, chick weight, liver and yolk sac weights, intestinal histomorphology and gen expressions of digestive enzymes. By using eggs obtained from 35 weeks old flocks of Ross 308 breed; 100 eggs per group were assigned to the each of the five treatment groups, namely the control (no injection) and NaCl (0.9% -to determine the effect of injection), glutamine (10% glutamine), glucose (0,25 g/ml) and glucose + glutamine (0,25 g/ml glucose + 10% glutamine) injections respectively. The effects of these treatments on the hatch day (21st day) chick weight, liver and yolk sac weights and small intestine histomorphology were investigated. Villus height, crypt depth, villus height/crypt depth, tunica muscularis thickness, villus width, and the number of goblet cells were determined for the small intestine histomorphological analysis. Furthermore, to evaluate the regulatory effects of the treatments on digestive enzymes; expressions of the SGLT1 and Suc-Iso genes were investigated using real time PCR.