Yoğun bakım ünitesinde yatan hiperkapnik solunum yetmezliği olan hastaların yatış süresini etkileyen faktörler
Risk factors of prolonged intensive care unit stay inpatients with hypercapnic respiratory failure
- Tez No: 650867
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜL GÜRSEL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
HSY yoğun bakım yatışına neden olan en sık nedenlerden biri olup uzun yatış gerektirebilmektedir. Bu çalışmanın amacı HSY olan YBÜ hastaların altta yatan hastalıkları, yatış nedenleri, yatışta hiperkapni düzeyi ve yatışta respiratuvar asidozun kompanzasyon derecesi, yatış süresince kullanılan NİV modları ve basınçlarının yatış süresine etkisini araştırmaktır. YBÜ'de HSY (PaCO2 değeri 45 mmHg ve daha yüksek) tanısı ile tedavi edilen 18 yaş ve üzeri toplam 210 hastanın klinik takip verileri retrospektif olarak incelendi. Hastaların 7, 10 ve 15 günden uzun yatışları için risk faktörleri araştırıldı. Çalışmaya alınan tüm hastaların %49'u kadın, %51'i erkek idi. Ortalama yaş 69±12 ve yatış süresi 9±7 gün olup hastaların %45'ı bir haftadan uzun süre, %10'u ise 15 günden uzun süre yatmıştır. 7 günden uzun yatış için SOFA skor yüksekliği, yatışta ABY olması, 2.gün PaO2/FiO2 düşüklüğü ve TSH yüksekliği risk faktörü iken 10 günden uzun yatış için FEV1 düşüklüğü, FEV1/FVC oranın düşük olması, yatışta ABY olması ve 2.gün PaO2/FiO2 oranın düşük olması risk faktörü olarak saptandı. 15 günden uzun yatış için SOFA skor yüksekliği, FEV1 düşüklüğü, FEV1/FVC oranın düşük olması ve hipotiroidi anlamlı risk faktörü olarak saptandı. FEV1 in %25.5 in altında olması %71 duyarlılık ve %67 özgüllükle FEV1/FVC nin %46.5 in altında olması ise %74 duyarlılık %62 özgüllükle 10 günden uzun süre yatış için bağımsız risk faktörü olarak saptanmıştır. Sonuç olarak bağımsız risk faktörü olarak saptanan bu parametrelerin YBÜ'ye HSY ile yatırılan hastaların yatışından itibaren dikkate alınıp hızla düzeltilmesi ile hastaların YBÜ'de kalış süresini kısaltılabileceğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
Hypercapnic respiratory failure is one of the most frequent reason of ICU admissions and it may cause increased duration of ICU period. Aim of this study is to investigate the risk factors causing prolonged stay in ICU for longer than 7, 10 and 15 days. Thus impact of demographics, vitals at the admission, disease severity, respiratory parameters, admission diagnoses, comorbidities, NIV application time and settings, arterial blood gases, blood biochemistry results were analyzed in patients with hypercapnic respiratory failure. Total 210 patients who admitted ICU with hypercapnic respiratory failure (PaCO2 value of 45 mmHg and higher) were included in this retrospective observational cohort study. Mean age of the patients was 69±12 and mean ICU duration was 9±7 days. Forty-five percent of the patients stayed in the ICU for more than one week and %10 of them stayed more than 15 days. Risk factors for prolonged stay in ICU for more than 7 days were higher SOFA score, acute renal failure(ARF) at the admission, low PaO2/FiO2 on the 2nd day of the admission and high TSH level. Low FEV1, low FEV1/FVC ratio, ARF at the admission and low PaO2/FiO2 ratio on the 2nd day of the admission were obtained as risk factors for prolonged stay in ICU for longer than 10 days. Significant risk factors for prolonging the ICU duration more than 15 days were high SOFA score , low FEV1, low FEV1/FVC ratio (P = 0.008) and hypothyroidism (P = 0.037). Using a cut-off value of 25.5%, the obtained FEV1 value predicted prolonged stay in ICU for more than 10 days with a sensitivity of 71% and a specificity of 67%. With a cut-off value of 46.5, FEV1/FVC value predicted prolonged stay in ICU for more than 10 days with a sensitivity of 74% and a specificity of 62%. Rapid correction of these parameters could shorten the length of ICU duration of the patients.