Solunum yetmezlikli hastalarda noninvaziv mekanik ventilasyonun mortaliteye etkisi ve başarıyı etkileyen faktörler
Noninvaziv mechanic ventilation affects on mortality and the factors to be succesfull in respiratory failure
  1. Tez No: 267649
  2. Yazar: ÜMMÜYE DURAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KÜRŞAT UZUN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları ve Tüberküloz Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
SY'nin tedavisinin en önemli kısmını invaziv yada noninvaziv mekanik ventilasyontedavisi oluşturur. NİMV SY'i olan hastalarda entübasyon oranlarında ve mortalitede önemlişekilde azalma sağlayabilmektedir. Ancak NİMV tedavisinin başarısını bir çok faktöretkilemektedir.Çalışmamızda esas olarak NİMV'un mortalite oranları üzerine olan etkisini, ikincil olarakise NİMV'un başarısında etkili olan faktörleri değerlendirmeyi amaçladıkRetrospektif olarak planlanan çalışmaya Ocak 2005 ?Nisan 2010 tarihleri arasında SelçukÜniversitesi Meram Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları ve Tüberküloz Kliniği Yoğun BakımÜnitesinde NIMV uygulanan hastalar alındı.Bu çalışmada NİMV uygulanan 204 hastanın sonuçları değerlendirildi. Çalışmaya alınan204 hastanın 47'si (% 23) hipoksemik , 157'si (%77) hiperkapnik SY idi. NİMV uygulanantüm hastalarda mortalite % 23.4, hipoksemik SY'de %43.3, hiperkapnik SY'de %15.2 idi.Hipoksemik SY'de alt başlık olarak değerlendirilen ve 2009-2010 yılında tüm dünyadapandemik olarak seyreden H1N1 influenza A nedeniyle SY gelişen NİMV uygulananhastalarda mortalite %62 idi.NİMV başarı oranları tüm hastalarda %74.6, hipoksemik SY'de %57.7, hiperkapnikSY'de %81.0, H1N1 influenza A grubunda ise %38.1 idi.NIMV uygulanan tüm hastalarda APACHE II skoru 18.9±4.7, hipoksemik SY'de18.5±5.2 hiperkapnik SY'de18.8±4.4, H1N1 grubunda ise 16.8±3.6 idiSonuç olarak özellikle hiperkapnik SY olanlarda NİMV mortaliteyi ve entübasyonoranlarını büyük oranda azaltmaktadır. Hipoksemik SY olan hastalarda NİMV'un başarısınıhipokseminin derecesinden daha çok altta yatan etyoloji belirlemektedir.APACHE skoru, AKG'ındaki ilk 1 saatteki düzelme, yoğun bakım ünitesine kabulde ilk24 saatteki NİMV'un kullanım süresinin fazla olması, NİMV başarısını ve mortaliteyietkileyen faktörlerdir.Başlangıçta maske türü olarak oranazal maske seçilmesi başarıda etkilidir.Ancak oronazalmaskeyi tolere edemeyen ve AKG değerleri kötüleşenlerde tam yüz maskesi önerilebilir.
Özet (Çeviri)
Objective: Mechanical ventilation is applied with invaziv or noninvaziv metods. It is animportant process in the treatment of respiratory failure. NIV could decrease both intubationrates and ICU mortality in respiratory failure. Unfortunately the success of NIV is associatedwith multifactors.The aim of our study is primarily to eveluate the effect of NIV to the rates of mortality andsecondarly to show predictor factors of being succesfull during the application of NIV.Methods: We conducted a retrospective study on NIV for acute respiratory failure in themedical intensive care unit of our university from January 2005 to April 2010.Results: We evaluated outcomes of 204 patients.47 (23%) patients had hypoxic and 157(77%) patients had hypercapnic respiratory failure. Mortality rate was 23. 4% in all patients,it was 43.3 % in hypoxic and 15.2 % in hypercapnic patients.We analyzed the global H1N1influenza pandemic caused respiratory failure as a subgroup of under hypoxic respiratoryfailure.The mortality rate of patients with H1N1 influenza was 62 %. The success rates ofNIV in all patients , hypoxic, hypercapnic, and H1N1 subgroup were 75%, 57.7 %, 81 %,38.1 % , respectively.The patients? APACHE score was 18.9±4.7, for all patients , (hypoxic, hypercapnic andH1N1 subgroup; 18.5±5,2, 18.8±4.4 and 16.8±3.6, respectively.Conclusion: Especially NIV decreases the rate of mortality and intubation with hypercapnicrespiratory failure. NIV success is associated with underlying diseases, rather than to thedegree of hypoxia with hypoxic respiratory failure.APACHE II score, improved 1 hour after the initial trial of NIV in arterial blood gas andrespiratory rate , the period of NIV application for hour in the 24 hours at the time ofadmission to the intensive care were highly factors of NIV successfull and mortality.To use oronasal mask at the beginning effects NIV success. But if the patients are intoleranceto the mask or values of arterial blood gas suffer , the full-face mask is could be suggested.