Hiperlipdemik hastalarda ezetemibmonoterapisinin lipid profil ile enflamatuvarbelirteçlerin üzerindeki etkileri
Effects of ezetemib monotherapy on lipid profile and inflammatory markers in hyperlipidemic patients
  1. Tez No: 650910
  2. Yazar: BELGİN KÜÇÜKKAYA
  3. Danışmanlar: UZMAN YAVUZ ERYILMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Sağlık Eğitimi, Health Education
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Fatih Sultan Mehmet Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Son yıllarda yapılan çalışmalarda, kalp ve damar hastalıklarının patogenezinde hiperlipideminin ve enflamasyon sürecinin önemli görev aldığı bildirilmektedir. Ezetemib, lipid düşürücü bileşikler sınıfından, kolesterol emilim inhibitörlerinin üyesidir. Bu molekül, gıdalarla alınan ve safra yoluyla gelen kolesterolün emilimini bağırsak lümeninde inhibe etmektedir. Kolesterolün ezetemib ile inhibisyonunun moleküler mekanizmasnın“Niemann-Pick C1 like 1 protein”ile ilişkili olduğu çok yakın bir tarihte gösterilmiştir. Bu çalışmanın amacı, hiperlipidemik hastalarda, ezetemib monoterapisinin, enflamasyon parametreleri üzerindeki etkilerini ve olası ilişkilerini araştırmaktır. Araştırmamıza, dahiliye poliklinikliniğimize başvuran ve herhangi ek bir enfeksiyon hastalığı bulunmayan 77 ( 59 kadın, 18 erkek) hasta dahil edilerek, 3 ay süresince ezetemib 10 mg/gün tedavisi başlanılmıtır. Tedavi öncesi ve sonrası lipid profili, 1.saatlik sedimantasyon hızı (ESR), lökosit sayımı, fibrinojen ve hs-CRP parametreleri çalışılmıştır. Elde edilen sonuçlarda, T-kol, LDL-K ve HDL-K değerlerinde istatistiksel olarak anlamlı düşüş salandığı görüldü. TG düzeylerinde azalma tespit edilmesine rağmen istatistiksel olarak anlamlı değildi. Enflamasyon parametrelerinden, lökosit sayımlarında %7'lik (p=0,0033), ESH değerlerinde %15'lik (p=0,0031), fibrinojen düzeylerinde %11'lik (p=0,021), hs-CRP değerlerinde ise %30'luk (p=0,01) anlamlı azalmalar tespit edildi. Sonuç olarak, ezetemib monoterapisinin antilipemik olarak etkili olduğu gibi antienflamatuar etkilere de sahip olduğu göz önünde tutulmalıdır. Bunun patogenezini açıklamak için ek çalışmalara gerek olduğu kanısındayız
Özet (Çeviri)
SUMMARY In recent studies, hyperlipidemia and inflammatory process are claimed to play important role in the pathogenesis of cardivascular diseases. Ezetemibe, a drug newly found, is a member of cholesterol absorption inhibitors. It inhibits both alimentary and bilious cholesterol absorption on the luminal part of small intestines. It was shown that this inhibitory mechanism is related with a molecule named as“Niemann-Pick C1 like 1 protein”. The main objective of this work is to investigate possible relationships between ezetemibe monotherapy and inflammatory markers. 77 patients ( 59 females, 18 males) who attended to our out-patient clinic, and who had no other infection, were included in this study. They were treated with 10 mg/day ezetemibe during 3 months. Before and after the treatment, lipid parameters, 1 hour eritrocyte sedimentation rates, leucocytes counts, fibrinogen and hs-CRP were measured. In our results, we detected significant decreases in the levels of total cholesterol, LDLC, and HDL-C concentrations. On the other hand, TG concentrations were diminished too but they were not statistically significant. Among the inflammatory markers, we measured significant decreases in the levels of leucocyte count by 7%(p=0,0033), of eritrocyte sedimentation rate by 15% (p=0,0031), of fibrinogen by 11% (p=0,021), and of hs-CRP by 30% (p=0,01), respectively. Finally, we concluded that ezetemibe may possess antilipidemic as well as antiinflammatory effects. Nevertheless, in order to clarify this anti-inflammatory process more studies shoud be considered