Vehn hadisi ve dünyevileşme
Wehn hadith and worldliness
- Tez No: 651057
- Danışmanlar: PROF. DR. HARUN REŞİT DEMİREL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Hz. Peygamber (as), ümmetinin istikbaldeki durumu hakkında çeşitli haberler vermiştir. Bu haberler, hadis kitaplarında 'fiten' veya 'melahim' babları altında yer almaktadır. Biz bu çalışmamızda, 'melahim' ve 'zühd' bablarında nakledilen 'vehn hadisi' veya 'kas'a hadisi' olarak bilinen rivayeti inceledik. Rivayetin geçtiği ilk kaynaktan başlayarak muteber hadis kitaplarımızdaki isnadlarını tahriç ettik ve elde ettiğimiz isnadları şemalaştırdık. Çalışmamızın birinci bölümünde vehn hadisinin isnadlarını değerlendirdik ve metnini tenkid ettik. İkinci bölümünde ise vehn hadisinin vermek istediği mesaj ile dünyevileşme meselesinin alakası üzerinde durduk. Sekülerleşme ve dünyevileşme kavramları arasındaki farkı ortaya koyduk. İslam'da, Hristiyanlık ve Yahudilikteki dünyevileşme konusundaki uyarıları naklederek çalışmamızı nihayete erdirdik.
Özet (Çeviri)
The Prophet Muhammad (as) had given various informations about the future of his ummah (community). These informations are in the Hadith books under title of 'melahim' and 'fitan'. In this study we examined a narrative which is known as 'Wehn Hadith' or 'Kas Hadith' that narrated in title of 'zuhd' or 'melahim'. We extracted the chain of transmission of this hadith from our reliable hadith books by starting from the first reliable source which includes this hadith to the last one and we made a schema by using these chain of transmissions. In the first chapter, we interpreted the chain of transmissions of 'wehn hadith' and we criticised text of this hadith. On the second chapter, we dwelled on the message of 'wehn hadith' and relationships between 'wehn hadith' and problem of worldliness. We put forth difference between the concept of secularism and worldliness. We finished our study by conveying the warnings in Islam about worldliness which occurred in Christianity and Judaism.