E-ticaret ile marka menşei bilincinin tüketici satın alma davranışı üzerindeki etkisi
  1. Tez No: 651071
  2. Yazar: ERCE CAN GÜNEL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CİHAT KÖKSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Dış Ticaret Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Küresel Pazarlama ve Marka Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Elektronik ticaret, işletme faaliyetlerinin elektronik olarak yapılmasıdır. Bu faaliyetler metin, ses ve video verilerinin elektronik olarak işlenmesi ve aktarımına dayanmaktadır. Elektronik ticaret bu boyutuyla mal ve hizmet alımı ve ödemelerinin sayısal olarak yapılmasını kapsamaktadır. Bu faaliyetler hem mamulleri (tüketici malları, spesifik ekipmanları) ve hizmetleri (bilgi hizmeti, finansal ve yasal hizmetler) ve hem de geleneksel faaliyetlerinden (sağlık, bakım ve eğitim) oluşmaktadır. Öte yandan sağlık hizmeti sunumunda ortaya çıkan maliyetleri azaltmak karar vericilerin üzerinde birleştiği ortak bir noktadır. E-sağlık hizmetleri kapsamında tıbbi cihazların sanal ortamda alışverişi sağlıkta mobiliyeti destekleyen öncül kanallardandır. Bu çalışmada e-ticaretin ve marka menşei bilincinin tüketici satın alma davranışı üzerindeki etkisinin tıbbi cihaz ürünleri alışverişi üzerinden araştırılması amaçlanmıştır. Araştırmadaki veriler, İstanbul'da faaliyet gösteren sağlık işletmelerindeki 360 çalışandan toplanmıştır. SPSS paket programından yararlanılarak istatistiksel analizler yapılmıştır. Araştırmanın sonucunda e-ticaretin tüketici satın alma davranışı üzerinde pozitif bir etkisi olduğu kanıtlanmıştır. Marka menşei bilinci e-ticaret üzerinde pozitif bir etkiye sahip iken, tüketici satın alma davranışı üzerinde de pozitif bir etkisi olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Electronic commerce is performing operative activities electronically. These activities are based on electronic processing and transferring of text, sound and video data. Electronic commerce in this extent covers purchase of goods and services and payments to be made digitally. These activities consist of products (consumer goods, specific equipment) and services (information services, financial and legal services) and also traditional activities (health, maintenance, education). On the other hand reducing the cost of providing health care is the common point of deciders. In the context of e-health services the trade of medical equipments in virtual environment is one of the premise channels supporting mobility in health care. In this study the effect of e-commerce and awareness of brand origin on consumer behaviour through the trade of medical equipment products has been aimed. The data in this research has been obtained from the 360 staff of health establishments operating in Istanbul. The statistical analysis has been made using SPSS Statistics program. As a result of the research it has been proved that e-commerce has a positive effect on consumer purchase behaviour.