Drosophila melanogasterde srl geninin egzersiz fizyolojisi yanıtlarını etkileyen genetik elementlerin genom boylu ilişkilendirme çalışması ile saptanması
Determination of genetic elements affecting exercise physiology responses of srl gene in Drosophila melanogaster via genome wide association study
  1. Tez No: 651076
  2. Yazar: GÜLNUR İPEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERGİ DENİZ ÖZSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Genetik, Physiology, Genetics
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 233
Özet
Bu tez çalışmasında egzersiz fizyolojisi açısından önemli rolü olduğu bilinen spargel (srl) geninin egzersize karşı oluşturulan yanıtta ifadesini etkileyen süreçleri ve etkileştiği genlerin saptanmasını hedeflenmektedir. Mitokondriyal biyogenez ve enerji metabolizmasında rol alan srl geninin bugüne kadar yapılmış çalışmalarda egzersize karşı geliştirilen adaptasyonlara ve tırmanma becerisi performansına etki ettiği gösterilmiştir. Bu tez egzersiz fizyolojisinin karmaşık genetiğine ilişkin, genetik arka plana odaklanılmış kapsamlı bilimsel bir çalışmadır. Egzersize verilen yanıt Drosophila melanogaster'in negatif jeotaksis davranışında oluşan değişimin tırmanma becerisi performansına etkisi ile fenotiplenmiştir. Yüz beş“Drosophila Genetik Referans Paneli”(DGRP) soyu, srl genine ait homozigot mutant alele sahip mutant soy ve bu soyun oluşturulduğu kontrol soyu; tez kapsamında gerçekleştirilen deneylerde kullanılmıştır. Kontrol soyu ve mutant soyuna ait tırmanma becerisi performansları arasında egzersiz statüsü, eşey ve yaş gruplarına göre istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar görülmüştür. DGRP soyları, mutant soy ve kontrol soyu arasında gerçekleştirilen çaprazlar sonucunda elde edilen F1 soyuna ait bireyler egzersiz statüsü, her iki eşey ve iki yaş grubuna göre analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, it is aimed to determine the processes that affect the expression of the spargel (srl) gene, which is known to have an important role in exercise physiology, and the genes it interacts with. The srl gene, which plays a role in mitochondrial biogenesis and energy metabolism, has been shown in studies to date to affect adaptations to exercise and climbing ability performance. This thesis is a comprehensive study on the complex genetics of exercise physiology with respect to the effects of genetic background. The response to exercise was phenotyped by the effect of the change in negative geotaxis behavior of Drosophila melanogaster on its climbing ability performance. 105 DGRP strain, mutant strain with homozygous mutant allele of srl gene and control strain from which this strain was formed were used in the experiments performed within the scope of the thesis. There were statistically significant differences between the climbing ability performances of the control strain and the mutant strain by exercise status, sex and age groups. Individuals belonging to the F1 strain obtained as a result of crosses between DGRP strains, mutant strain and control strain were analyzed according to exercise status, both sexes and two age groups.