İç müşterinin marka sadakati üzerine otomotiv sektöründe bir araştırma: Almanya örneği
A research in the automotive sector on the internal customer brand loyalty: The Germany sample
- Tez No: 651081
- Danışmanlar: PROF. DR. SELAHATTİN SARI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 245
Özet
Bu çalışmada amaç, iç müşterilerde marka sadakatinin sağlanması konusunda nelerin önemli olduğunu ortaya koymaktır. Literatür incelendiğinde, birçok çalışmanın iç müşteri tatminin dış müşteri ile ilişkisine odaklandığı görülmektedir. Ancak bu çalışmada iç müşteri tatminin yine iç müşteri üzerindeki ilişkisi ortaya koyulmaya çalışılmıştır. Bu kapsamda çalışma Almanya'da otomotiv sektöründe 780 kişi üzerinde gerçekleştirilmiştir. Çalışmada birincil veri toplama aracı olan anket yöntemi uygulanmıştır. Elde edilen verilerin değerlendirilmesinde SPSS programında regrasyon analizi kullanılmıştır. Aynı zamanda modelin testi için ise yapısal eşitlik modeli kullanılmıştır. Çalışmanın bulgularına göre; işletme özellikleri ve marka özelliklerinin marka güveni üzerinden marka sadakati ile ilişkili olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to reveal what is important in ensuring brand loyalty in internal customers. When the literature is examined, it is seen that many studies focus on the relationship between internal customer satisfaction and external customer. However, in this study, it was tried to reveal the relationship between internal customer satisfaction and internal customer satisfaction. In this context, the study was carried out on 780 people in the automotive sector in Germany. The survey method, which is the primary data collection tool, was used in the study. Regression analysis was used in the SPSS program for the evaluation of the data obtained. At the same time, structural equation model was used to test the model. According to the findings of the study; It was concluded that business characteristics and brand features are related to brand loyalty through brand trust.