The effect of spatial interventions on fuel poverty in urban transformation areas
Kentsel dönüşüm alanlarında mekansal müdahalelerin yakıt yoksulluğuna etkisi
- Tez No: 975409
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜZEYYEN ANIL ŞENYEL KÜRKÇÜOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kentsel Tasarım Bilim Dalı
Özet
Artan enerji talebi, enerji fiyatlarındaki paralel yükseliş ve ortaya çıkan sosyo-ekonomik ve çevresel sorunlar, yakıt yoksulluğunu doğrudan ele alan ve azaltmayı amaçlayan politika ve tasarım yaklaşımlarının geliştirilmesini gerekli kılmaktadır. Yakıt yoksulluğu yalnızca hanehalkı gelir düzeyleriyle belirlenmemekte, aynı zamanda binaların enerji verimliliği ve hanehalklarının sosyo-demografik özellikleri tarafından da şekillenmektedir. Bu sorun, gelişmiş ülkeler de dâhil olmak üzere birçok toplumda yaygın bir endişe haline gelmiş, ancak yaşlılar, çocuklu aileler, göçmenler ve düşük gelirli haneler gibi kırılgan gruplar tarafından daha yoğun biçimde deneyimlenmiştir. Mekânsal olarak yakıt yoksulluğu, düşük gelirli grupların, yaşlıların ve çocuklu ailelerin yoğunlaştığı, yapı kalitesinin ise düşük olduğu gecekondu alanlarında en görünür durumdadır. Bu bölgeler, yalnızca nüfuslarının sosyo-ekonomik kırılganlıkları nedeniyle değil, aynı zamanda yetersiz altyapı ve düşük nitelikli inşaat koşulları nedeniyle de yakıt yoksulluğu açısından daha yüksek risk taşımaktadır. Buna karşılık, kentsel dönüşüm projeleri daha yaşanabilir çevreler yaratmayı ve yaşam kalitesini artırmayı hedeflemekte; bu nedenle söz konusu müdahalelerin yakıt yoksulluğunu azaltmaya ne ölçüde katkı sağladığının incelenmesi önem arz etmektedir. Bu çalışma, kentsel dönüşüm alanlarında mekânsal stratejilerin yakıt yoksulluğu üzerindeki etkisini araştırmaktadır. Yarı yapılandırılmış hanehalkı görüşmeleri ve mekânsal parametrelere dayalı enerji performansı değerlendirmelerine dayanarak, araştırma Mamak, Ankara'da yer alan üç dönüşüm alanına odaklanmaktadır. Bulgular, mekânsal müdahalelerin hem yakıt yoksulluğu hem de enerji verimliliği üzerinde önemli bir etkiye sahip olduğunu ortaya koymaktadır. Özellikle bina yalıtımı, binalar arası mesafe, bina yönelimi, açık alan tasarımı ve yapı malzemeleri gibi mekansal parametrelerin, ısıtma performansını farklı derecelerde etkilediği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The growing energy demand, the parallel rise in energy prices, and the resulting socio-economic and environmental challenges necessitate the development of policy and design approaches that explicitly address and aim to alleviate fuel poverty. Fuel poverty is not only determined by household income levels but is also shaped by the energy efficiency of buildings and the socio-demographic characteristics of households. This issue has become a widespread concern in many societies, including those of developed countries. Still, it is more acutely experienced by vulnerable groups such as the elderly, families with children, migrants, and low-income households. Spatially, fuel poverty is most visible in gecekondu areas, where low-income groups, elderly residents, and families with children are concentrated, and where building quality remains low. These areas face a heightened risk of fuel poverty not only due to the socio-economic vulnerabilities of their populations but also because of inadequate infrastructure and poor construction conditions. By contrast, urban transformation projects aim to create more livable environments and improve the quality of life, making it essential to examine the extent to which such interventions contribute to reducing fuel poverty. This study investigates the impact of spatial strategies on fuel poverty within urban transformation areas. Drawing on semi-structured interviews with households and energy performance assessments based on spatial parameters, the research focuses on three transformation areas located in Mamak, Ankara. The findings reveal that spatial interventions exert a significant influence on both fuel poverty and energy efficiency. In particular, spatial parameters such as building insulation, distance between buildings, building orientation, open space design, and building materials were found to affect heating performance to varying degrees.