Predicting child abuse potential: interplay of parents' attachment histories, trauma, and quality of spousal relationship
Çocuk istismar potansiyelinin ebeveynlerin bağlanma geçmişleri, travma ve eşler arası ilişki kalitesi ile yordanması
- Tez No: 804867
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYŞE GÜL METİNDOĞAN WISE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Bu çalışmanın amacı, Türkiye'de 0-8 yaş arası çocuğu olan ebeveynlerin çocuk istismarı potansiyeli ile çocukluk çağı travmaları, bağlanma öyküleri ve eş ilişki kalitesi arasındaki ilişkiyi incelemektir. Araştırmanın katılımcılarını 705 anne ve 64 baba olmak üzere toplam 769 ebeveyn oluşturmaktadır. Veriler, Çocuk İstismarı Potansiyeli Envanteri Kısa Formu (Ondersma vd., 2005), Üç Boyutlu Bağlanma Stilleri Ölçeği (Erzen, 2016), İkili Uyum Ölçeği (Spanier, 1976), Çocukluk Çağı Travma Ölçeği (Bernstein vd., 1994) ve ebeveynin kendisi ve çocuğu hakkında bilgiler içeren demografik form kullanarak toplanmıştır. Verilerin analizinde ki kare ve hiyerarşik çoklu regresyon analizi kullanılmıştır. Sonuçlara göre; çocukluk çağı travma geçmişi, bağlanma stilleri, ebeveynlerin genel sağlık durumları ve eşler arasındaki ilişkinin kalitesi çocuk istismarı potansiyelindeki varyansın neredeyse yarısını (%48,8) açıklamaktadır. Ebeveynlerin kaygılı-kararsız bağlanma ve çocukluk çağı travma öyküsü çocuk istismarı potansiyelini pozitif yönde yordarken; güvenli ve kaçınmacı bağlanma, genel sağlık durumu, eşler arasındaki duygusal ifade ve ikili memnuniyet çocuk istismarı potansiyelini negatif yönde yordamaktadır. Bu çalışma çocuk istismarının jenerasyonlar arası aktarımını bağlanma teorisi çerçevesinde ele alması ve dahil ettiği değişkenler ile hem geçmiş hem şimdiki aile dinamiklerini incelemesi ile literatüre katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to examine the relationship between child abuse potential and childhood traumas, attachment histories, and the quality of spousal relationships of parents with children aged 0-8 years in Turkey. A total of 769 parents (705 mothers and 64 fathers) participated in the study. Data were collected using the Brief Child Abuse Potential Inventory (Ondersma et al., 2005), the Three-Dimensional Attachment Styles Scale (Erzen, 2016), the Dyadic Adjustment Scale (Spanier, 1976), the Childhood Trauma Questionnaire (Bernstein et al., 1994), and a demographic form containing information about the parent and the child. Chi-square and hierarchical multiple regression analysis were used to analyze the data. Results indicated that childhood trauma history, attachment styles, parents' general health status, and quality of the relationship between spouses explained almost half (48.8%) of the variance in child abuse potential. While parents' anxious-ambivalent attachment and childhood trauma history positively predicted child abuse potential, secure and avoidant attachment, general health status, the affective expression between spouses, and the dyadic satisfaction negatively predicted child abuse potential. This study contributes to the literature by addressing the intergenerational transmission of child abuse within the framework of attachment theory and examining both past and present family dynamics with the variables included.