Örgütsel sosyalleşme ile psikolojik sözleşme ilişkisi: Kamu sektörü üzerine bir araştırma
The relationship between organizational socialization and psychological contract: A research on public sector
  1. Tez No: 651128
  2. Yazar: MERVE KÜÇÜKSİPAHİOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SAHRA SAYĞAN TUNÇAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmanın amacı örgütsel sosyalleşme ile psikolojik sözleşme arasındaki ilişkiyi incelemektir. Bu kapsamda araştırmanın evrenini Kastamonu ilinde kamu kurumlarında çalışan memur statüsündeki personeller oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak anket kullanılmıştır. Kolayda örneklem yöntemi ile ulaşılan 350 kişiden veriler elde edilmiştir. Fakat 44 adet anket formu veri eksikliğinden dolayı uygulamaya dâhil edilmemiştir. Dolayısıyla araştırmanın örneklemini 306 kamu çalışanı oluşmaktadır. Araştırmadan elde edilen veriler SPSS 20 istatistik programında analiz edilmiştir. Verilerin analizinde korelasyon analizinden yararlanılmıştır. Analiz sonuçlarına göre, örgütsel sosyalleşme ile psikolojik sözleşme arasında anlamlı pozitif yönlü bir ilişkinin olduğu bulgusuna ulaşılmıştır. Örgütsel sosyalleşmenin alt boyutları (iş eğitimi, örgütü anlama, çalışma arkadaşlarının desteği ve geleceğe ilişkin beklentiler) ile ilişkisel psikolojik sözleşme arasında anlamlı ilişkilerin olduğu görülmüştür. Örgütsel sosyalleşmenin alt boyutları ile işlemsel psikolojik sözleşme arasında anlamlı ilişki bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between organizational socialization and psychological contract. In this context, the universe of the research is public in Kastamonu province. The personnel working in the institutions are civil oficcer. In the research questionnaire was used to collect data. Data were obtained from 350 people who were easily reached by sampling method. However, 44 questionnaires were not included in the study due to lack of data. Therefore, the sample of the study consists of 306 public employees. The data obtained from the research was analyzed in SPSS 20 statistics program. Correlation analysis was used to analyze the data. According to the results of the analysis a significant relationship is found between organizational socialization and psychological contract. It's found that there is a significant relationship between subdimensions of organizational socialization (training, understanding, coworker support, future prospects) and relational psychological contract. It's also found that there is not a significant relationship between subdimension of organizational socialization and transactional psychological contract.