Psikolojik güçlendirme algısı bağlamında örgütsel sosyalleşme ve olumlu çıktıları
The effect of organizational socialization on self efficacy, psychological ownership, equity sensitivity and proactive behavior in the context of psychological empowerment perception
  1. Tez No: 680350
  2. Yazar: SEZİN KARABULUT ÇAKIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER FARUK İŞCAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 240
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, örgütsel sosyalleşmenin, öz yeterlilik, psikolojik sahiplenme, eşitlik duyarlılığı ve proaktif davranışa etkisinde psikolojik güçlendirme algısının rolünü incelemektir. Bu amaç kapsamında, çalışmaya konu olan kavramlar, ilgili yazın çerçevesinde incelenmiş ve söz konusu kavramların birbirleri ile ne ölçüde ilişkili oldukları araştırılmıştır. Gerçekleştirilen literatür taraması doğrultusunda, örgütsel sosyalleşme uygulamalarının, olumlu psikolojik güçlendirme algısı aracılığıyla çalışanların öz yeterlilik, psikolojik sahiplenme, eşitlik duyarlılığı ve proaktif davranış düzeylerini artırabileceği öngörüsü ile bir araştırma modeli oluşturulmuştur. Modelin test edilmesi amacıyla A Plus Hastanecilik ve Otelcilik'te görev yapan 261 çalışandan elde edilen veriler uygun istatistiki analizler ile değerlendirilmiştir. Sonuçlar göstermektedir ki; örgütsel sosyalleşme uygulamaları, çalışanların öz yeterliliklerini, psikolojik sahiplenmelerini, eşitlik duyarlılıklarını ve proaktif davranışlarını etkilemektedir ve bu ilişkilerde psikolojik güçlendirme algısının aracılık rolleri mevcuttur.
Özet (Çeviri)
The main objective of this thesis is to investigate the role of psychological empowerment perception in the effect of organizational socialization on self efficacy, psychological ownership, equity sensitivity and proactive behavior. In accordance with this purpose, the concepts of the study and their probable relations were examined in the relevant literature context. Based on the results of the literature survey, it is anticipated that organizational socialization might increase the workers' self efficacy, psychological ownership, equity sensitivity and proactive behavior through the increase of their psychological empowerment perception. Data obtained from 261 workers in A Plus company. According to the results; organizational socialization applications have a positive and significant effect on self efficacy, psychological ownership, equity sensitivity and proactive behavior and a similar effect was revealed by increasing the psychological empowerment perception.