2,3-Bis (Metilen) benzobaralen sentezi ve diels alder katılma reaksiyonları
Synthesis of 2,3-bis (Metilene) benzobaralen and it's diels-alder reactions
  1. Tez No: 68187
  2. Yazar: FİKRET KARCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BASRİ ATASOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Kimya, Education and Training, Chemistry
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
2,3-BIS (METİLEN) BENZOBARALEN SENTEZİ VE DÎELS- ALDER KATILMA REAKSİYONLARI (Yüksek Lisans Tezi) Fikret KARCI GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Haziran- 1997 ÖZ Ekzosiklik dien; 2,3-bis(metilen) benzobaralen(19), naftalin-maleik anhidrit katılma ürününden elde edilen diasit(127)'in esterleştirilmesi, indirgenmesi, mezitillenmesi ve eliminasyon kademelerini içeren bir dizi reaksiyon sonucunda elde edildi ve Diels-Alder katılma reaksiyonları incelendi. Ekzosiklik dien(19)'in singlet oksijen ile reaksiyonundan 1,2,3,4,9, 10-hekzahidro-9, 10-eteno-2,3-diokzaantrasen(13 1) sentezlendi. 131 'in CoTPP ile düzenlenmesinden beklenen bir ürün olan 1,4-eteno- l,2,3,4-tetrahidronafto[b] furan(134) elde edildi. Ekzosiklik dien(19)'in, dimetilasetilendikarboksilat(23), tetrasiyanoetilen(137) ve metiltriazolindion(26) ile [4+2] Diels-Alder katılma reaksiyonları sonucunda, sırasıyla 136,138 ve 139 ürünleri elde edildi.
Özet (Çeviri)
u SYNTHESIS OF 2,3-BIS(METILENE)BENZOBARALEN AND IT'S DIELS- ALDER REACTIONS (M. Sc. Thesis) Fikret KARCI GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY June - 1997 ABSTRACT The exocylic dien (19) was synthesized from the demesotoksi- methylation of endo-cis-2,3-bis(mesotoxymethyl)-l,4-etheno-l,2,3,4- tetrahydronaphthalene prepared from the 2,3-hydroxymethyl benzobaralene which was synthesized from reduction of naphthalene-maleic anhydride cycloadduct. 1,2,3,4,9, 10-hekzahydro-9, 10-etheno-2,3-dioxaantracene was synthesized by the reaction of exocyclic dien with singlet oxygen. The expected product; l,4-etheno-l,2,3,4-tetrahydronaptho[b] furan (134) was obtained from the rearrangement of 131 with CoTPP. Cycloadducts 136, 138 and 139 was synthesized by the cycloaddition reactions of exocyclic dien with dimethylacethylenedicarboxylate (23), tetracyanoethylene (137) and methyltriazolindione (26) respectively.