A smart city intelligent routing application for wheelchair users using K-means clustering
Tekerlekli sandalye kullanıcıları için K-means algoritmasıyla akıllı şehir rota uygulaması
  1. Tez No: 651169
  2. Yazar: FIRDAWS BAI FARUKH
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEVCİHAN DURU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Akıllı şehirlerin gelişimi, mevcut teknolojik dünyadaki en kritik konulardan biridir. Akıllı ulaşım sistemleri, akıllı otobüs durakları, gerçek zamanlı araç konum takibi, rota planlama, kamu araçlarında gerçek zamanlı kalabalık tahminine kadar pek çok iyileştirme yapılan alanlardır. Tez çalışmamızda, tekerlekli sandalye kullanıcılarına, İzmit şehrinde farklı otobüs güzergahlarını kullanma deneyiminin belirsizliğini azaltma ve bu güzergahlar hakkında bilinçli kararlar almalarına yardımcı olacak bir platform sağlamaya odaklanılmıştır. Akıllı şehirlerde, ulaşımla ilgili özelliklerden birini gerçekleştirmek amacıyla, İzmit'teki tekerlekli sandalye kullananlar için hem doğrudan hem de otobüsle ilgili güzergahları bilgilendiren bir sistem önerilmiştir. Sistem, yolun yürüme ve kaldırım bölümlerini haritalamak için ve eğimleri göstermek için renk kodlu çizgiler kullanır. Ayrıca şehrin General Transit Feed Specification (GTFS) verilerinden sorgulanan otobüs güzergahları için gri renkli bir çoklu çizgi kullanır. Geliştirilen uygulamada, doğrudan yürüyüş yolları ve bölümleri, Google Haritalar API'ları aracılığıyla alınmış, kaldırım verilerinin eksikliği nedeniyle, Kuantum Coğrafi Bilgi Sistemi (QGIS) kullanılarak şehirde belirlenmiş bir alanın kaldırım haritası çizilmiştir. Haritalanan alan içindeki en kısa yol daha sonra Dijkstra algoritması kullanılarak hesaplanmıştır. Ayrıca, K-Means kümeleme algoritması ve yıldızla puanlandırma sistemi, küme başına ortalama puana göre yolların akıllı önerilerini üretmek için kullanılmıştır. Yaş, cinsiyet ve tekerlekli sandalye tipi kullanıcılardan oluşturulan gruplar, farklı gruplar içindeki tutarlı kalıpları tasvir etmektedir. Kullanıcılara sunulan öneriler, öneri motorunun önemli ve güvenilir olduğunu daha da doğrulamıştır.
Özet (Çeviri)
The development of smart cities is one of the most critical issues in the current technological world. Intelligent transportation systems are areas with many improvements, from smart bus stops, real-time vehicle location tracking, route planning, to real-time crowd forecasting in public vehicles. Our research focuses on providing wheelchair users with a platform that would help them make informed decisions on routes to take and reduce the uncertainty of the experience of using the different bus routes in the city of Izmit. With the objective of being an inclusive smart city application, we propose a system that maps informative routes, both direct and bus-related routes, for wheelchair users in Izmit. The system uses color-coded gradient polylines to map walking and sidewalk sections of the path and a grey polyline for bus routes queried from the city's General Transit Feed Specification (GTFS) data. Direct walk paths and the gradient of its segments are retrieved via Google Maps APIs. Due to the lack of sidewalks data, the sidewalk map of a designated area in the city using Quantum Geographical Information System (QGIS) was drawn. The shortest path within the mapped area was then computed using the Dijkstra algorithm in the pgRouting extension. Furthermore, K-Means clustering and a star rating system was employed to generate intelligent recommendations of paths based on the average score per cluster. The created groups from the age, gender, and wheelchair type of users depict consistent patterns within different groups. Suggestions offered to users further confirmed that the recommendation engine is significant and reliable.