Effects of substrates on characteristics of SnS thin films and device application on silicon
Alttaşların SnS ince filmlerin özelliklerine etkisi ve silikon üzerine cihaz uygulaması
  1. Tez No: 651170
  2. Yazar: CEREN YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH YILDIZ, DR. ÖĞR. ÜYESİ HASAN HÜSEYİN GÜLLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Mühendislik Bilimleri, Energy, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu tezin amacı, farklı yüzeylerde biriktirilen SnS ince filmlerinin yapısal, yüzey ve optik özellikleri açısından incelenmesidir. Bunlara ek olarak SnS ince filmin elektriksel özelliklerine de odaklanılmıştır. Bu bağlamda, SnS ince filmler ilk olarak elektron ışını tekniği kullanılarak soda kireç camı (SLG), silikon (Si), indiyum katkılı kalay oksit (ITO) ve flor katkılı kalay oksit (FTO) alttaşları üzerine büyütülmüştür. Filmlerin yapısal karakterizasyonu, X-ışını kırınımı (XRD) ve enerji dağıtıcı spektrometresi (EDS) kullanılarak yapıldı. Atomik kuvvet mikroskobu (AFM) ve taramalı elektron mikroskobu (SEM) SnS ince filmlerinin yüzey analizi için kullanıldı. Filmlerin optik karakterizasyonu için UV-Vis spektroskopisi kullanılmış ve bant aralığı değerleri hesaplanmıştır. SnS ince filmlerin elektriksel karakterizasyonu, sıcaklığa bağlı akım-voltaj (I-V) ve fotoiletkenlik ölçümü yoluyla gerçekleştirildi. Bir sonraki adımda SnS / Si yapısının cihaz karakterizasyonu gerçekleştirildi. Aynı şekilde, cihaz performansı için elektriksel karakterizasyon yapıldı. Ayrıca oda sıcaklığında karanlık ve farklı ışık yoğunluğu koşullarında I-V ölçümü gerçekleştirildi. Elde edilen sonuçlara göre, farklı yüzeyler üzerine serilen SnS ince filmlerin literatüre karşılık gelen yapısal, yüzey ve optik özellikler gösterdiği tespit edildi. SnS / Si yapısının fotodiyot davranışı sağladığı da belirlendi.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to investigate the deposited on different substrates SnS thin films in terms of structural, surface and optical properties. In addition to these, the electrical properties of SnS thin film have been focused. In this context, SnS thin films were first deposited on soda lime glass (SLG), silicon (Si), ITO and FTO substrates using electron-beam technique. Structural characterization of the films was done using X-ray diffraction (XRD) and energy dispersive spectrometry (EDS). It was used for surface analyze of the SnS thin films for atomic force microscopy (AFM) and scanning electron microscopy (SEM). UV-Vis spectroscopy was utilized for optical characterization of the films and band gap values were calculated. Electrical characterization of the SnS thin films was carried out via temperature-dependent current-voltage (I-V) and photoconductivity measurement. In the next step, device characterization of SnS/Si structure was performed. Likewise, electrical characterization was done for device performance. In addition, I-V measurement under dark and different light intensity conditions was carried out at room temperature. According to the results, it was determined that the SnS thin films deposited on different substrates showed structural, surface and optical properties which correspond to the literature. It was also determined that the SnS/Si structure had photodiode behavior.