Üniversite öğrencilerinin partner saygı düzeylerinin, duyguları yönetme becerilerine ve algılanan ebeveyn ilişkilerine göre incelenmesi
Investigation of partner respect levels of university students according to skills of managing emotions and perceived parent relations
  1. Tez No: 651219
  2. Yazar: AYLİN UZUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM KISAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Felsefe Grubu Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu araştırmanın amacı, üniversite öğrencilerinin partner saygı düzeylerinin, duyguları yönetme becerisi ve algılanan ebeveyn ilişkilerine göre incelenmesidir. Araştırmada ayrıca üniversite öğrencilerinin partner saygı düzeylerinin, cinsiyet, anne-baba eğitim düzeyi, anne-baba birlikteliği ve aile gelir düzeyi değişkenlerine göre farklılaşıp farklışmadığını ortaya koymak amaçlanmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu 2019-2020 eğitim öğretim yılının bahar döneminde öğrenim görmekte olan 351 kadın, 50 erkek olmak üzere toplam 401 üniversite öğrencisi oluşturmaktadır. Araştırmada Kişisel Bilgi Formu, Partner Saygısı Ölçeği, Duyguları Yönetme Becerileri Ölçeği ve Algılanan Ebeveyn İlişki Ölçeği kullanılmıştır. Araştırma ilişkisel tarama modeline dayalı betimsel bir çalışmadır. Verilerin analizinde betimsel ve ileri istatistik teknikleri kullanılmıştır. Değişken türüne göre ikili gruplarda dağılımın normal olduğu durumlarda bağımsız gruplarda t-testi, normal olmadığı durumlarda ise Mann Whitney-U testi kullanılmıştır. Gelir düzeyi ve anne-baba eğitim düzeyleri değişkenlerinde ise dağılımın normal olduğu durumlarda tek yönlü varyans analizi kullanılırken; dağılımın normal olmadığı durumlarda Kruskal Wallis-H testi uygulanmıştır. Elde edilen veriler sonucunda üniversite öğrencilerinin partner saygı düzeyleri cinsiyet, anne-baba eğitimi ve aile gelir düzeyi değişkenlerine göre anlamlı olarak farklılaşmadığı, ancak anne-baba birlikteliğine göre anlamlı olarak farklılaştığı bulunmuştur. Partner saygı düzeyinin, öğrencilerin duyguları yönetme beceri düzeylerine göre anlamlı olarak farklılaştığı ortaya çıkmıştır. Partner saygı düzeyi ile algılanan ebeveyn ilişki tutumları arasında, öğrencilerin anne-babalarını ilgisiz, koruyucu ve demokratik algılama düzeylerine göre anlamlı olarak farklılaştığı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine university students' partner respect levels according to their emotion management skills and perceived parental relationships. This study also aimed to reveal whether university students' partner respect levels differ according to the variables of gender, education level of mother and father, togetherness of parents and family income level. This study group of the research consists of a total of 401 university students, 351 female and 50 male, studying in the 2019-2020 academic year. In this study, Partner Respect Scale, Emotion Management Skills Scale, Perceived Parent Relationship Scale and Personal Information Form were used. This research is a descriptive study based on the relational survey model. Descriptive and advanced statistical techniques were used to analyze the data. The t-test was used in independent groups when the distribution was normal in binary groups according to the variable type, and the Mann Whitney-U test was used when it was not normal. One-way analysis of variance is used when the distribution is normal in the variables of income level and parental education levels; In cases where the distribution was not normal, Kruskal Wallis-H test was used. As a result of the data obtained, it was concluded that the partner respect levels of university students did not differ significantly according to the variables of gender, parent education and family income level, but they differ significantly according to parent togetherness. It was found that the level of partner respect significantly differentiated according to the students' emotion management skills. It is found that there is a significant difference between the level of respect for partner and perceived parental relationship attitudes according to the uninterested, protective and democratic perception levels of their parents.