Örgütsel adalet ile örgütsel bağlılık arasındaki ilişkinin banka çalışanları bağlamında incelenmesi: KKTC örneği
A study to examine relationship between organizational justice and organizational commitment in the context of bank employees: The case of TRNC
  1. Tez No: 731904
  2. Yazar: SERAP ANLAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KORAY GÜRPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Çağımızda tüm örgütler rekabetin üst düzeyde olduğu bir iş dünyasında faaliyetlerini sürdürmektedirler. Bu yüzden örgütler müşterilerine sağlamış oldukları hizmet kalitesini üst düzeyde tutarak müşteri memnuniyetini tesis etmelidirler. Örgütsel adalet ve örgütsel bağlılık kavramları, çalışanları işlerinde motive eden, örgütleri için çeşitli fedakarlıklar yapmalarını sağlayan önemli faktörler arasında yer almaktadırlar. Örgütsel adalet algısı ve örgütsel bağlılığı yüksek olan çalışanların iş doyumlarının ve örgütsel sadakat düzeylerinin de yüksek olduğu düşünülmektedir. Dolayısı ile motivasyon iş doyumu ve örgütsel sadakat düzeyleri yüksek olan işgörenlerin kendilerine örgütleri tarafından verilen görev ve sorumlulukları yerine getirererek örgütün hedeflerine ulaşmasında önemli rol oynadıklarına inanılmaktadır. Çalışma, KKTC'de bankacılık sektöründe görev alan işgörenlerin örgütsel adalet ve örgütsel bağlılık kavramlarına ilişkin bakış açılarını incelemeyi ve kavramlar arasındaki ilişkiyi ölçmeyi amaçlamıştır. Çalışmanın örneklemini 2018-2019 dönemi boyunca KKTC'deki yerel bankalarda çalışan 255 katılımcı oluşturmuştur. Çalışmada, ilişkisel araştırma modeli kullanılmıştır. Çalışmada, Niehoff ve Moorman (1993) tarafından geliştirilen örgütsel adalet ve Allen ve Mayer'in (1990) geliştirdikleri örgütsel bağlılık ölçekleri kullanılmıştır. Katılımcılardan toplanan verilerin analiz edilmesinde SPSS programı kullanılmıştır. Çalışmada, normal dağılım gösteren verilerin çözümlenmesinde parametrik analizlerden Bağımsız Örneklem T testi ve Tek Yönlü varyans Analizi, normal dağılım göstermeyen verilerin çözümlenmesinde ise Mann Whitney U testi ve Kruskal Wallis-H testleri uygulanmıştır. Kavramların birbirleri ile olan ilişkisinin yorumlanmasında ise Pearson Momentum Korelasyon Kat Sayısı analizi kullanılmıştır. Elde edilen sonuçlar, katılımcıların örgütsel adalet ve örgütsel bağlılık düzeylerinin orta düzeyde olduğunu göstermiştir
Özet (Çeviri)
Nowadays, organizations continue their work-related activities in a competitive business sphere. Therefore, organizations should put intensive efforts to provide customer satisfaction by keeping the service quality at the highest level. The notions of organizational justice and organizational commitment are considered as one of the crucial factors that motivate employees in their work as well as encourage them to do sacrifices for their organizations. It is thought that employees with high job satisfaction and organizational loyalty levels also exert high levels of organizational justice and organizational commitment. Therefore, it is believed that employees with high levels of motivation, job satisfaction and organizational loyalty play a key role at achieving organizational goals of by fulfilling the duties and responsibilities which are assigned to them by their organizations. The main goal of the current study is to examine the perspectives of the employees working in the banking sector in TRNC regarding the concepts of organizational justice and organizational commitment and to measure the correlational relationship among notions. The sample of the study was consisted from 255 participants who were working at local banks in TRNC during 2018-2019 periods. Correlational research model was appointed in the current study. Furthermore, Niehoff and Moorman's (1993) organizational justice scale Allen and Mayer's (1990) organizational commitment scales was administered to obtain data from the participants. In addition to these, SPSS program was used to analyze and interpret the data which collected from the participants. Asides of these, parametric analysis, Independent Sample T test and One-way Anova analysis were executed as a parametric analysis for the data which exerting normal distribution, where as Mann Whitney U test and Kruskal Wallis-H tests were used for the analysis as a non-parametric analysis for the data which exerted asymmetric distibution. In addition to these, Pearson Momentum Correlation test was employed to investigate correlational relationship among two notions. Results revealed that organizational justice and organizational commitment levels of participants was moderate.