Romantik ilişkisi olan bireylerin öznel iyi oluşlarının kişilerarası ilişki tarzları ve ilişki nitelikleri açısından incelenmesi
Investigation of subjective well being among individuals with romantic relationships in terms of interpersonal relationships styles and relationships quality
- Tez No: 651249
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP CEREN ACARTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışmada romantik ilişkisi olan bireylerin öznel iyi oluşları ile kişilerarası ilişki tarzları ve ilişki nitelikleri arasındaki ilişkiler incelenmiş ve kişilerarası ilişki tarzlarının ve ilişki niteliklerinin öznel iyi oluşu yordayıcı gücüne bakılmıştır. İstatistiksel analizler klinik olmayan örneklemde 18-55 yaş arası 259 gönüllü katılımcıdan edinilen veriler üzerinden gerçekleştirilmiştir. Veri toplama araçları olarak Yaşam Doyumu Ölçeği, Olumlu-Olumsuz Yaşantı Ölçeği, Kişilerarası İlişki Tarzları Ölçeği, İlişki Niteliği Ölçeği kullanılmıştır. Veriler internet üzerinden çevrimiçi form yöntemi ile toplanmıştır. Öznel iyi oluş ile kişilerarası ilişki tarzları ve ilişki nitelikleri arasındaki ilişkiye bakılmak için Pearson Korelasyon analizi yürütülmüştür. Elde edilen bulgulara göre öznel iyi oluş ile kişilerarası ilişki tarzları ve ilişki nitelikleri arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki olduğu anlaşılmıştır. Kişilerarası ilişki tarzları ile ilişki niteliklerinin öznel iyi oluşu yordama gücüne bakılmak için yapılan Doğrusal Regresyon analizi sonuçlarına göre besleyici kişilerarası ilişki tarzlarının ve ilişkide sosyal destek ile derinliğin öznel iyi oluşu arttırma da etkili olduğu görülmüştür. Buna ek olarak, kişilerarası ilişki tarzlarının ilişki niteliklerini yordama gücüne bakıldığında, besleyici ilişki tarzlarının, ilişkide sosyal desteği ve derinliği arttırdığı bulunmuştur. Çalışmada elde edilen bulgular ilgili alan yazın eşliğinde değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the relationships between subjective well-being of individuals with romantic relationships and interpersonal relationship styles and relationship qualities were investigated. Also, the study examined the predictive power of interpersonal relationship styles and relationship qualities. The sample of the study consisted of non‐clinic, 259 voluntaries who were in the 18‐55 age range. The data were collected via online form method. As the data collection tools, Life Satisfaction Scale, Positive-Negative Experience Scale, Interpersonal Relationships Scale, Relationship Quality Scale were used. Pearson Correlation analysis was carried out to look at the relationship between subjective well-being, interpersonal relationship styles and relationship qualities. According to the findings, it has been understood that there is a positive significant relationship between subjective well-being, interpersonal relationship styles and relationship qualities. Linear Regression analyses revealed that the subjective well-being was positively predicted by nurturing interpersonal relationship styles and social support and depth in the relationship. In addition, when looking at the power of interpersonal relationship styles to predict relationship qualities, it has been found that nurturing relationship styles increase social support and depth in the relationship. The details of the results were discussed according to relevant literature findings.