Bilgi toplumu kuramları bağlamında esnek çalışma
Flexible work within context of information society theories
  1. Tez No: 651350
  2. Yazar: DEMET TOKTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. UMUT OMAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bilgi toplumunun yükselişi ile birlikte çalışma hayatında birçok değişim yaşanmıştır. Bu değişimlerin başında ise çalışmanın ve çalışma hayatının esnekleşmesi gelmektedir. Esnek çalışma biçimlerinin zaman içinde yaşanan değişimlerle birlikte çeşitlenmesi ise çalışma hayatında birtakım sorunları da beraberinde getirmiştir. İşlerin kısa, geçici veyahut gündelik sürelerde tamamlanması çalışanların güvencesiz bir çalışma hayatında risklerle karşı karşıya kalmalarına neden olmaktadır. Bu tezin amacı, bilgi toplumunun gelişimini kuramsal bir çerçevede ele alarak güncel gelişmeler ışığında esnek çalışma ile olan etkileşimini incelemektir. Böylece bilgi toplumu ve esnek çalışmaya ilişkin açıklamalar yapılarak Dördüncü Sanayi Devrimi tartışmaları ekseninde esnek çalışmanın yeni güncel biçimlerinin nitelikleri analiz edilmektedir. Nihayetinde, yeni sanayi devriminin sunduğu dijital imkânlar çalışmayı daha esnek, daha bağımsız ve aynı zamanda daha güvencesiz bir biçime büründürmektedir.
Özet (Çeviri)
With the rise of the information society, many changes have occurred in the working life. The most important of these changes is the flexibility of work and working life. The diversification of flexible working styles with the changes over time brought some problems in working life. Completing the works in short, temporary or daily periods causes employees to face risks in an insecure working life. The aim of this thesis is to examine the development of the information society in a theoretical framework and to examine its interaction with flexible working in the light of current developments. In this way, explanations about the information society and flexible working are made and the qualities of new current forms of flexible working are analyzed in the axis of the Fourth Industrial Revolution discussions. Finally, the digital possibilities offered by the new industrial revolution takes the form of more flexible, more independent, and at the same time more insecure.