Öğrencilere problem çözme ve üstbiliş becerilerinin kazandırılması için geliştirilen modele ilişkin ortaokul matematik öğretmenlerinin deneyimleri
- Tez No: 651375
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ BOZKURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İlköğretim Matematik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu araştırmanın amacı Polya'nın problem çözme yaklaşımı çerçevesinde öğrencilerin problem çözme ve üstbilişsel düşünme becerilerini geliştirmeye yönelik ortaya konulan bir modelin öğretmenler tarafından matematik sınıflarında uygulanması sonrasında onların deneyimlerine dayalı görüşlerinin incelenmesidir. Bu amaç çerçevesinde matematik alanında yüksek lisans eğitimine devam eden 13 öğretmene problem çözme ve üstbilişsel düşünme becerileri ile mesleki gelişim eğitimleri verilmiştir. 9 hafta süren eğitimlerde problem çözme, problem çözme becerisinin gelişiminin önemi, üstbilişsel düşünme becerisi, problem çözme ile üstbilişsel düşünme becerisi arasındaki ilişki konuları ele alınmıştır. Ardından model tanıtılmıştır. Model 4 aşamadan oluşmaktadır. Bu aşamalar (1) problem çözme aşamalarının dikkate alınması ve üstbilişsel düşünme becerisinin başarılı bir şekilde problem çözme becerisine etkisine dair ihtiyaç hissettirme, (2) problem çözme aşamalarının tanıtımı ve her bir aşamadaki üstbilişsel düşünmeyi geliştirmeye yönelik sorulara dair bilgilendirme, (3) sürecin işletilmesine dair öğretmenin rol model olarak uygulamalar yapması son olarakta (4) öğrencilerin deneyim kazanmaları için uygulamalar yaptırmak şeklindedir. Eğitimlerden sonra öğretmenlerden 3 hafta boyunca sınıflarında bu modeli uygulamaları istenmiştir. Bu sürecin ardından öğretmenlere 5 tane açık uçlu sorudan oluşan anket uygulanmıştır. Ankette yer alan her bir sorunun bulguları betimsel olarak analiz edilmiştir. Kod ve kategoriler oluşturulmuştur. Elde edilen bulgular tablolar halinde sunulmuş ve yorumlanmıştır. Araştırmanın sonucunda geliştirilen modelin öğrencilere problem çözme ve üstbilişsel düşünme becerileri kazandırmada etkili olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to examine teachers' opinions after applying a model, which was developed to improve students' problem solving and metacognitive thinking skills within the frame of Polya's problem solving approach, in mathematics classes. Within the framework of this aim, a total of 13 teachers, studying their postgraduate education in mathematics, have been given problem solving and metacognitive thinking skills and professional development training. In the 9-weeks training, problem solving, the importance of improving problem solving skills, metacognitive thinking skills and the relationship between problem solving and metacognitive thinking skills were discussed. Then the model was introduced. It consists of 4 steps. These steps are (1) taking into consideration of the stages of problem solving and feeling the need for the effect of metacognitive thinking skills on successful problem solving skills, (2) introduction to problem solving stages and informing on questions to improve metacognitive thinking at each stage, (3) making experimentation regarding to managing the process by teacher as role model and finally (4) make applications for students to gain experience. After the trainings, the teachers were asked to apply this model in their classes for 3 weeks. Later in this process, a questionnaire consisting of 5 open-ended questions was applied to the teachers. The findings of each question in the survey were analyzed descriptively. Code and categories were presented. The findings are presented in charts and interpreted. As a result of the investigation, it is concluded that improved model is effective at helping students to acquire problem solving and metacognitive thinking skills.