Sustainable development goals in tourism and hospitality industry
Turizm ve konaklama sektöründe sürdürülebilir kalkınma hedefleri
- Tez No: 651374
- Danışmanlar: PROF. AHMET FARUK AYSAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu tezin amacı, Turizm ve Ağırlama Endüstrisinin Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri ile nasıl ilişkili olduğunu görmek ve bu hedeflerin her bir amaç için endüstrinin karşılaştığı zorlukları başarmaktır. 2015 yılında başlatılan hedefler, tüm sektörler için çok çeşitli Küresel Sürdürülebilirlik hedefleri sunmaktadır. Turizm ve Hospit ittifakı, dünya üzerindeki ekonomik, sosyal ve kültürel etkisi nedeniyle Birleşmiş Milletler'in öncelikli sektörlerinden biridir. Turizm ve otelcilik endüstrisinin birbiriyle nasıl bağlantılı olduğu ve günlük hayatımızda oynadıkları rolün tez analizi. Ayrıca, konaklama endüstrisinde dünya liderlerinin bu hedeflere ulaşmak için yaptıkları ve sürdürülebilirlik yaklaşımlarındaki farklılıkları vurguladığı da incelenmiştir. Daha genel olarak, sektörün önceliklerini ve sürdürülebilirlikteki ilerlemelerini ölçme konularını belirlerken kapsamlı bir yaklaşım benimsenmesi için bazı önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is to see how the Tourism and Hospitality Industry is related to the Sustainable Development Goals and in achieving them what challenges the industry is facing with respect to each goal. The goals launched in 2015 provides a wide range of Global Sustainability targets for all sectors. Tourism and Hospitality is one of the United Nation's priority industry because of its economic, social, and cultural impact on the world. The thesis analysis of how the tourism and hospitality industry are interlinked and the role they are playing in our daily life. It is also examined that what world leaders in the hospitality industry have done to address these goals and highlights the variations in their approach towards sustainability. More generally, some recommendations have been given for adopting a comprehensive approach in drawing up the sector's priorities and issues of measuring their progress of sustainability.