İlköğretim beşinci sınıfta üstbiliş stratejileri öğretiminin problem çözme başarısına etkisi
The effect of metacognitive instruction on problem solving achievement of fifth grade primary school students
  1. Tez No: 207154
  2. Yazar: GÖKHAN ÖZSOY
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AYŞEGÜL ATAMAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 212
Özet
Bu arastırmada, ilkögretim besinci sınıf düzeyinde üstbilis stratejileri ögretiminin, problem çözme basarısına etkisi arastırılmıstır. Arastırmada ayrıca, üstbilis stratejileri ögretiminin, problem çözmenin Polya (1981) tarafından önerilen asamalarındaki (problemi anlama, plan yapma, planı uygulama, kontrol) basarıya etkisi de incelenmistir. Bu dogrultuda arastırma, ön test-son test kontrol gruplu deneysel desen üzerine modellenmistir. Arastırma, 2006?2007 Egitim Ögretim Yılı'nda, 47 besinci sınıf ögrencisiyle yürütülmüstür. Arastırmanın deney grubunda bulunan ögrencilere (n=24), üstbilis bilgi ve becerilerini gelistirmek amacıyla, dokuz hafta süreyle üstbilis stratejileri kazandırılmaya çalısılmıstır. Kontrol grubunda (n=23) ise var olan normal sürecin devam etmesi saglanmıstır. Arastırmada kullanılacak veriler, Problem Çözme Basarı Testi ve Üstbilissel Bilgi ve Beceri Ölçegi (MSA `98R) iv kullanılarak elde edilmistir. Verilerin çözümlenmesinde, tekrarlı ölçümler için varyans analizi (ANOVA) ve t testi kullanılmıstır. Verilerin analiz edilmesiyle elde edilen sonuçlarda, deney grubundaki ögrencilerin uygulama süreci sonunda hem üstbilis hem de problem çözme basarı düzeylerinde artıs oldugu görülmüs; ayrıca bu artısın kontrol grubuna oranla daha yüksek oldugu gözlenmistir. Bunun yanında, deney grubu ögrencilerinin Problem Çözme Basarı Testi'nden aldıkları Plan Yapma puanındaki artıs, diger asamalardaki artıstan daha yüksek bulunmustur. Kontrol grubunda ise herhangi bir anlamlı artıs gözlenememistir. Elde edilen sonuçlar, üstbilissel problem çözme etkinlikleri yoluyla üstbilis stratejileri ögretiminin, problem çözme basarısında artısa sebep oldugunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to determine the effect of being thought to use metacognition strategies on fifth grade primary school students? mathematical problem solving achievement. The effects of metacognitive strategy instruction on problem solving heuristics described by Polya (1981) (understanding the problem, devising a plan, carrying out the plan and looking back) were also investigated in the study. A pretest-posttest control group experimental study design was used. The study took place over a nine week period in the 2006-2007 academic year with 47 fifth grade students. Students in the experimental group (n=24) instructed by metacognitive problem solving activities for nine weeks to improve their metacognitive knowledge and control skills. The control group (n=23) continued to their existing lessons. Students were pretested and posttested with vi the following instruments: Problem Solving Achievement Test and Inventory of Metacognitive Skills and Knowledge (MSA `98R). ANOVA and paired samples t test was performed. The results indicated that students in the metacognitive treatment group (experimental group) significantly improved in both problem solving achievement and metacognitive skills, and this improvement was more than the control group?s either problem solving achievement or metacognitive skills. On the other hand, ?devising a plan? scores of problem solving achievement increased more than the other subcategories of problem solving process for the experimental group. The students in the non-metacognitive group (control group) did not show any improvement significantly.