Türkiye'de paylaşım ekonomisi iş modellerini kullananların memnuniyeti üzerine bir inceleme, Airbnb örneği
A research upon the satisfaction of sharing economy business model users with, Airbnb example
  1. Tez No: 651500
  2. Yazar: ELİF ÖZGÜN ÖZDİREK ULU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN EKİZLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Pazarlama İletişimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Endüstri devrimi sonrası tüketim küresel çapta hızla artarken, son yıllarda, kullanılmayan ya da birlikte kullanılmaya açık kaynakları başkalarıyla paylaşmak, hızla büyüyen bir fikir olarak iş modellerine uygulanmaya başlanmıştır. 21. yüzyılın en çok ses getiren pazarlama fikirlerinden biri olan bu ekonomik model; konaklama, ulaşım, malların veya hizmetlerin paylaşımı gibi birçok alanda kendini göstermekle birlikte, birçok yeni sektör için de fırsat olarak görülmektedir. Global paylaşım ekonomisi uygulamalarının çoğu Türkiye'de de hayata geçirilmeye başlanmıştır. Bu modelin en büyük ve global örnekleri seyahat konsepti altına konumlandırılabilecek olan konaklama ve ulaşım alanlarında görülmektedir. Bu araştırma da konaklama sektörü oyuncusu Airbnb örneği üzerinden Türk vatandaşlarının paylaşım ekonomisi kullanımlarındaki memnuniyetini ölçmek ve analiz etmek suretiyle, tüketiciler tarafından önemli bulunan olumlu ve olumsuz noktalardan yola çıkarak, paylaşım ekonomisi uygulamaları için geliştirmeleri gereken iş modelleri ve iletişim yolları alanlarında çıktı sağlamayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
While consumption has increased rapidly in the global world after the industrial revolution, in recent years, it has been applied to business models as a rapidly growing idea, sharing resources that are not used or open to use with others. This economic model is one of the most influential marketing ideas of the 21st century. Although it manifests itself in many areas such as accommodation, transportation, sharing of goods or services, it is also seen as an opportunity for many new sectors. Most of the global sharing economy applications have begun to be implemented in Turkey. The largest and global examples of this sharing economy model can be seen in the accommodation and transportation areas which can be positioned under the travel concept. This research aims to provide output for sharing economy applications and to give an advice about their communication strategies that should be developed, by measuring and analyzing the satisfaction of Turkish citizens who experiened Airbnb, an actor of sharing economy in accommodation sector.