Effect of global geopolitical risk on big five
Global jeopolitik riskin büyük beşlideki etkisi
- Tez No: 651504
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERDA SELİN ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Finansal Ekonomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Savaşla ilgili haberler ve ekonomik yansımaları arasındaki ilişki birçok farklı açıdan geniş çapta incelenmiştir.. Politik bir gerilim oluştuğunda, bu gerilimin ekonomik ve psikolojik sonuçları olur.Ve Bu algı, bireylerin veya şirketlerin davranışlarını değiştirir. Amacımız, Küresel Jeopolitik Risk Endeksi ile ABD Savunma şirketleri arasındaki ilişkiyi incelemektir. Bu tezde, en büyük Beş Savunma Şirketi ve GPR endeksi dikkate alınmıştır. Gpr Endeksi elektronik olarak temin edilebilir gazete anahtar kelimeleri üzerine inşa edilmiştir. 11 Amerikan ve Uluslararası gazete bu Endeksin kökenidir. GPR Endeksi aylık oynaklığı ile ve bu beş hisse senedi fiyatı arasındaki ilişkiyi araştırmak için CAPM modeli kullanılmıştır. Araştırma, 1 Ocak 1985 ile 1 Ocak 2019 arasındaki süreyi kapsamaktadır. Toplam 4 Model oluşturulmuş olup, GPR Endeksi denklemine iki ayrı dummy değişken dahil edilmiştir. GPR verisi aylık olduğundan veri 2 yöntemle toplanmıştır; günlük getirilerin aylık ortalaması ve her ayın son günkü günlük getirisi hesaplanarak İki yöntemin ampirik bulguları, savaşla ilgili anonsların farklı noktalarda ve farklı güven seviyelerinde istatistiksel olarak anlamlı etkileri olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The relationship between war-related news and economic repercussions is examined widely in lots of different aspects. When a political tension occurs, this tension has an economic and a psychological consequences. This perception shifts the behavior of individuals or companies. Our objective is to examine the correlation between Global Geopolitical Risk Index and the U.S. Defense companies In this thesis, the biggest U.S. five defense companies, and the GPR index are taken into consideration. Gpr Index is simply constructed on the electronically achievable newspaper keywords. 11 American and International Newspapers are the root of this Index. In order to check the relationship between GPR benchmark monthly volatility and the stock prices of certain companies, the CAPM model is used. The research covers the time period between January 1, 1985, and January 1, 2019. There are 4 models used and, two separate dummy variables are incorporated into the equation for GPR Index. Empirical findings of the two methods show that war-related announcements have statistically significant effects on Excess Returns on some different levels. In order to select the best model that fits on the data, two dummy variables are used (dummy variable in time t-1, a slope dummy variable in time t- 1) in our model and the regression analysis.