Türk hukukunda aldatıcı reklamlar
Misleading advertisiment Turkish law
- Tez No: 207229
- Danışmanlar: PROF.DR. YADİGÂR İZMİRLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Reklam yasamımızın her alanına girmis olup, hem bir bilgilendirme aracı görülerek mesru sayılmakta; hem de kötüye kullanılması durumunda tüketicinin korunmasını gerektiren bir olgu olmaktadır. Aldatıcı ve Karsılastırmalı Reklamlara liskin AB Direktif'inde aldatıcı reklamlar; `'Aldatıcı reklâm, mizanseni de dahil olmak üzere, herhangi bir sekilde yöneltildigi veya ulastıgı kisileri, yanıltıcı olan veya yanıltması muhtemel olan ve bu niteligi nedeniyle onların ekonomik davranısını etkilemesi ihtimali bulunan reklâmlar anlamına gelir? .seklinde tanımlanmıstır. Aldatıcı reklamlar, bir yandan büyük isletmeler karsısında güçsüz ve zayıf konumda olan tüketicinin çıkarlarını ihlal etmekte, diger yandan haksız rekabete neden olmaktadır. Bu nedenle gerek tüketicinin gerek rakiplerin korunması için aldatıcı reklamlarla mücadele etkin olmalıdır. Bunun için de, söz konusu reklamın mümkün olan en kısa sürede durdurulması ve düzeltici reklamlarla aldatıcı reklamın neden oldugu durumun telafi edilmesi gerekir. Ayrıca, mahkeme dısı yolların etkinligi de arttırılmalıdır.
Özet (Çeviri)
Advertisement is a fact which enters every part of our lives that considered as an information facility and recognized legal; however, becomes a fact so as to protect consumer in case of misuse. According to the EU Directive concerning Misleading and Comparative Advertisements, are defined as;? Misleading advertisements are the advertisements that will probably affect economical behavior of audience as a matter of mislead or probably mislead by this qualification that it reached or being addressed in wrong ways including its stage directions. Misleading advertisements not only violate the benefits of miserable and insufficient consumer against large undertakings, but also lead unfair competition. For this reason, there should be an efficient contestation against misleading advertisements in order to protect consumers as well as competitors. So as to do this; it is a must to ban the stated advertisement as soon as possible and compensate this situation by corrective advertisements. Also, there should be efficient procedures established except jurisdiction.