Alignment study of scintillating fiber modules of the SND@LHC experiment at CERN
CERN SND@LHC deneyi sintilatör modüllerinin hizalama çalışmaları
- Tez No: 833276
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ MURAT GÜLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Parçacık fiziğindeki Standart Model (SM) karanlık madde için herhangi bir temel parçacık önermez ve evrendeki baryon-antibaryon asimetrisini açıklayamaz. Bu nedenle, yüksek enerji fiziğinde yeni tekniklerle gerçekleştirilecek yeni arayışlar çok önemlidir. Bu motivasyonlarla, CERN'deki SND@LHC'nin karanlık madde adayı olabilecek zayıf etkileşimli parçacıkları araştırması önerilmiştir. Bu tez çalışmasında, MINUIT minimizasyon yazılım paketi ve chi-kare minimize etme yöntemi kullanılarak SND@LHC dedektörünün SciFi (Sintilatör Fiber) modüllerinin uzamsal hizalanması incelenmiştir. Çalışma sonuçları, MINUIT minimize etme paketinin, SND@LHC SciFi modülleri uzamsal hizalanmasında kullanılabileceğini göstermiştir. Ayrıca, hizalamayı daha da iyileştirmek için doğrusal en küçük kareler yöntemi kullanan Millepede-II paketi tanıtılmıştır.
Özet (Çeviri)
The Standard Model (SM) of particle physics does not supply any fundamental particles for dark matter and can not explain the baryon-antibaryon asymmetry in the Universe. Therefore new searches with new techniques are essential in high energy physics. With these motivations SND@LHC (Scattering and Neutrino Detector at the Large Hadron Collider) at CERN is proposed to search for feebly interacting particles that can be a dark matter candidate. In this thesis work, spatial alignment of the SciFi (Scintillating Fiber) modules of the SND@LHC detector is studied using the minimization software MINUIT, employing chi-square minimization method. The results of the alignment studies demonstrate that the MINUIT minimization package can be used to align the SND@LHC SciFi modules. In addition, Millepede-II package for linear least squares fits is introduced to further improve the alignment.