Stephen Crane'in 'Sokak Kızı Maggie' ve 'Kayık' Adlı eserlerine natüralist bir yaklaşım.
A naturalistic approach to Stephen Crane's 'Maggie: A Girl of the Streets' and 'The Open Boat'.
  1. Tez No: 651574
  2. Yazar: MEHMED BAHADIR TANYILDIZI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL ÖĞRETİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, American Culture and Literature
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Endüstri Devrimi ile birlikte Amerika'da, sadece ticari ve ekonomik yapı değil, aynı zamanda toplumun sosyal yapısında da köklü değişiklikler meydana gelmiş ve bu değişiklikler insan yaşamını derinden etkilemiştir. Buna bağlı olarak, bir yanda olumlu etkileri, diğer yanda olumsuz etkileri bulunan endüstri devriminin toplumdaki her birey için farklı bir anlamı vardır. Bu çalışmanın önemi ve özgünlüğü, dönemin kurgusal temsili açısından alt toplum gruplarının yaşadığı kenar mahalle çevresini ve bu çevrede yer alan ahlak anlayışının etkilerini araştırmasında yatmaktadır. Bu çalışma, bu etki ve boyutları, Stephen Crane'in seçilen eserlerinde determinisitk kuvvetler açısından araştırmayı amaçlamaktadır ve ahlaki değerlerin bile, alt toplum gruplarının yaşadığı kenar mahalle topluluğu gibi sosyal bir örgütte yıkıcı deterministik güçlere dönüşebileceğini savunmaktadır. Çalışma, natüralizm terminolojilerini kullanmakta ve Crane'in Sokak Kızı Maggie ve“Kayık”adı eserlerini natüralist bir yaklaşımla analiz etmektedir. Çalışma, bu faktörlerin, kenar mahalle çevresinde bulunan ahlak anlayışının etkilerinin endüstriyel bağlamlarda nasıl dönüştüğünü göstermekte ve doğanın cömertliğine olan güvenin zarar verici etkileri ile doğanın insana karşı nasıl yıkıcı bir unsur haline geldiğini ortaya koymaktadır. Çalışma, meşruiyetini doğadan alan veya evrendeki kültür ve doğaüstü güçlere dayandırılan ahlaki değerlerin yanıltıcı olduğu ve toplumsal planda, yıkıcı deterministik güçler haline dönüşebildiği ve sonuçta bireyleri mağdur ettiği sonucuna varmaktadır.
Özet (Çeviri)
With the industrial revolution, radical changes occurred not only in the commercial and economic structure, but also in the social structure of the society, and these changes deeply affected areas of human life. Hence, the industrial revolution, which has positive effects on the one hand and negative effects on the other, has a different meaning for each individual in society. The significance and originality of this study lies in the fact that it explores the aspects of slum environment and slum morality with regard to the fictional representation of the era. The aim of this study is to investigate these aspects in Stephen Crane's selected works in terms of determining forces, and to argue that even moral values can turn into devastating determining forces in a social organization such as slum community. The study borrows its terminologies from naturalism and analyses Crane's Maggie: A Girl of The Streets and“The Open Boat”with a naturalistic approach. The study shows how these factors are formed in industrial contexts incorporated with the effects of slum environment morality and reveals the undermining factors of the reliance on nature's generosity, and how nature becomes a destructive element against man. The study concludes that moral values derived from nature or established through culture and supernatural forces in the universe are fallible and become devastating determining forces in society, eventually victimizing the individual persona.