Tümör-bağışıklık sistemi etkileşimlerinin matematiksel modelleri
Mathematical models of tumor-immune system interactions
- Tez No: 651629
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF DEMİRCİ HAMAMCIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
Bu tez altı bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm giriş kısmına ayrılmıştır. İkinci bölümde, lineer diferensiyel denklem sistemlerinin kararlılığı, faz düzlemi analizi ve lineer olmayan diferensiyel denklem sistemlerinin kararlılıkları ile ilgili temel kavramlar verilmiştir. Üçüncü bölümde, biyolojik anlamda tümör-bağışıklık sistemi arasındaki ilişki verilmiştir. Dördüncü bölümde, tümör-bağışıklık sistemi arasındaki ilişkiyi içeren diğer matematiksel modeller verilmiştir. Beşinci bölümde, Frascoli ve diğerlerinin oluşturduğu model, daha iyi bir yaklaşım elde edileceği düşüncesiyle, tümör hücrelerinin büyümesinin lojistik tipte olacağı kabulüne göre yeniden düzenlenmiştir. Oluşturulan yeni modelin denge noktaları belirlenerek bu denge noktalarının kararlılık analizi yapılmıştır. Son bölümde tezde elde edilen sonuçlar özetlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis consist of six chapters. The first chapter is devoted to the introduction. In chapter two, basic concepts on stability of the linear equation system, phase plane analysis and stabilities of non-linear differential equation system are given. In chapter three, the interaction between the tumor-immune system in biological sense are given. In chapter four, other mathematical models including the interaction between tumor-immune system are given. In chapter five, the model created by Frascoli et al. has been rearrenged according to the acceptance that the growth of tumor cells will be of the logistic type, with the idea that a better approach will be obtained. By determining the equilibrium points of the new model created the stability analysis of these the equilibrium points have been done. In the last chapter, the results obtained in the thesis are summerized.