Inflammasome activation in human and mouse macrophages engulfing autophagic dying cells
İnsan ve fare makrofajlarında otofajik ölen hücrelerin fagositozu sonucunda oluşan inflamazom aktivasyonu
- Tez No: 848085
- Danışmanlar: PROF. DR. PROF. DR. LáSZLó FéSÜS
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Allerji ve İmmünoloji, Onkoloji, Tıbbi Biyoloji, Allergy and Immunology, Oncology, Medical Biology
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Debreceni Egyetem
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya ve Moleküler Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bağışıklık sisteminin doğal işlevlerinden birinin dokulardaki anormal (neoplastik ve displastik) hücreleri bulup yok etmek olduğu bilinmektedir. Bu bağışıklık denetimi, kanser hücrelerinin öngörülemeyen bağışıklık kaçış stratejileri ve kanser ile bağışıklık sistemi etkileşimlerinin çeşitliliği nedeniyle bozulabilir. Bağışıklık sistemi ve hücre ölümü temelli kombinasyon tedavileri kanserler, otoimmün hastalıklar ve diğerleri gibi birçok hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır. Otofajik ölen hücrelerin dokulardan, özellikle de tümör hücresi popülasyonundan nasıl temizlendiği ve bunlara karşı doğuştan gelen bağışıklık tepkisinin ne olduğu konusunda literatürde bir boşluk mevcuttur. Literatürde mevcut olan boşluğun doldurulması için tasarladığımız deneyler ile otofajik özelliklere sahip ölmekte olan hücreleri kullanıp bu hücrelerin makrofajlar tarafından fagosite edilip bir pro-inflamatuar yanıt başlatma kapasitesine sahip olduklarını gözlemledik. Bu otofajik hücrelerin, erken bir yanıt olarak inflamatuar aktivasyon yoluyla etkili bir doğal bağışıklık tepkisi uyandırabildiğini gösterdik ve inflamatuarın otofajik ölen hücreler tarafından aktivasyonundan sorumlu olan mekanizmayı açıklığa kavuşturduk.
Özet (Çeviri)
It has been known that one of the natural functions of immune system is to find and eradicate the aberrant (neoplastic and dysplastic) cells in tissues. This immune surveillance can be impaired due to the unpredictable immune escape strategies of cancer cells and diversity of cancer and immune system interactions. Immune-system and cell death based combination therapies are being used in the treatment of many diseases such as cancers, autoimmune diseases and others. There was a gap in the literature that how autophagic dying cells are cleared from tissues, particularly from the population of tumor cells, and what is the innate immune response against them. Our experiments were started with answering this question and when we used dying cells with autophagic features it was observed that they have the capacity to start a pro-inflammatory response in macrophages which can engulf them. We have demonstrated that these autophagic cells could evoke effective innate immune response by inflammasome activation as an early response and clarified the mechanism what is responsible for the activation of the inflammasome by autophagic dying cells.