Causes of banking crises: Testing inequality and financial deregulation directly
Banka krizlerinin sebepleri: Eşitsizliği ve finansal serbestleşmeyi doğrudan sınama
- Tez No: 651630
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA TAŞKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, Ekonomi, Econometrics, Economics
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Gelir eşitsizliğinin ve finansal serbestleşmenin sistemik banka krizlerine doğrudan etkisini araştırmak amacıyla 133 ülkenin 1970-2018 tarihleri arasında incelendiği bir ampirik analiz gerçekleştirilmiştir. Önceki ampirik araştırmalardan farklı olarak, bu araştırma hem gelir eşitsizliği hem de finansal serbestleşme seviyelerine odaklanmıştır. Banka krizi ihtimalini hesaplamak için çok değişkenli logit modeline dayanan bulgular, gelir eşitsizliği ve sistemik banka krizleri arasında doğrudan bir ilişkinin varlığına dair herhangi bir güvenilir kanıt sağlamamaktadır. Finansal liberalleşme ve banka krizleri arasında da doğrudan bir bağlantı bulunmamıştır. Ayrıca, analizim gelir eşitsizliği ve finansal serbestleşmenin banka krizi ihtimalini doğrudan etkilemek üzerine beraber hareket etmediğini göstermiştir. Ancak bu çalışma banka sermaye yönetmeliklerinin ve ihtiyatlı denetimlerinin hafifletilmesinin kısa vadede banka krizi ihtimalini arttırabileceğine dair kanıt sağlamaktadır. İlaveten, bu çalışmanın sonuçları özel kredi seviyesinin sistemik banka krizlerini en güçlü tahmin eden unsur olduğuna dair literatürdeki önceki bulguları desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
I perform an empirical analysis to investigate the direct effect of income inequality and financial deregulation on the occurrence of systemic banking crises based on a panel of 133 countries over the period 1970–2018. Differently from earlier empirical studies, this study focuses both on income inequality and financial deregulation levels. Findings based on a multivariate logit model to estimate the probability of systemic banking crisis do not provide any reliable evidence for the existence of a direct relationship between the various measures of inequality and the occurrence of banking crises. I also find that there is no direct link between financial liberalization and the occurrence of banking crises. Furthermore, my analysis shows that income inequality and financial deregulation do not act together to directly impact the likelihood of banking crises. However, this study provides evidence that the reduction of banking capital regulations and prudential supervision may increase the likelihood of banking crisis in the short run. Additionally, the results of this study support the previous findings in the literature that the level of private credit is the most robust predictor of the systemic banking crises.