A stochastic disassembly line balancing problem with hazardous tasks
Tehlikeli işler içeren stokastik demontaj hattı dengeleme problemi
- Tez No: 651653
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SAKİNE BATUN, PROF. DR. MERAL AZİZOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 237
Özet
Bu tezde tehlikeli aktiviteler içeren Stokastik Demontaj Hattı Dengeleme Problemi'ni ele alıyoruz. Her bir tehlikeli aktivite için başarılı ve başarısız durumları, böylece bütün zararlı işler için senaryoları tanımlıyoruz. Amacımız tüm senaryolar üzerinden toplam karı ençoklamaktır. Önce bir, iki ve üç tane tehlikeli aktivitesi olan matematiksel modeller kurulmuştur. Sonra doğrusal olmayan ve doğrusal genel modeller üzerine çalışılmıştır. Modelin performansı literatürden alınan ağlar ve rassal üretilen veriler ile test edilmiştir. Ayrıca karar verirken belirsizligi dahil etmenin katma degerini gosteren Stokastik Çözümün Değeri çalışılmıştır. Artan aktivite sayısı ve zararlı aktivite sayısı ile Stokastik Demontaj Hattı Dengeleme Probleminin limitleri gözlemlenmiştir. Çözüm yöntemleri ve sınırlama yöntemleri önerip, başarılı performanslarını gösterdik.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we study a Stochastic Disassembly Line Balancing Problem (SDLBP) with hazardous tasks. We define success and failure events for each hazardous task and describe several scenarios over all hazardous tasks. Our aim is to maximize expected profit over all scenarios. We construct mathematical model with one, two and three hazardous tasks. Then, general formulation both in nonlinear and linear form is studied. We test the performance of the model on randomly generated data using the networks taken from the literature. Moreover, we study the Value of Stochastic Solution (VSS) which is the added value of considering uncertainty in a decision. The limits of the SDLBP models are observed by the increase of number of tasks in a network and by the increase in number of hazardous tasks. We propose some solution approaches and bounding procedures, and show their satisfactory performances