Şehir hastanelerinde çalışan hemşirelerin iş performansı ve iş doyum düzeylerinin belirlenmesi
Determination of job performance and job satisfaction levels of nurses working in city hospitals
- Tez No: 651665
- Danışmanlar: PROF. DR. AYTOLAN YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelikte Yönetim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışma, Şehir Hastanelerinde çalışan hemşirelerin iş performans ve iş doyum düzeylerini belirlemek amacıyla tanımlayıcı tipte planlanmış ve uygulanmıştır. Araştırma evrenini, ülkemizde faaliyet gösteren ve araştırma uygulamasına izin veren üç Şehir Hastanesi'nde çalışan hemşireler oluşturmuştur (N=2267). Gelişigüzel örnekleme modeli ile, araştırmanın verileri araştırmaya gönüllü olarak katılmayı kabul eden 507 hemşireden elde edilmiştir (n=507). Veri toplama aracı olarak, araştırmacı tarafından geliştirilen Kişisel Bilgi Formu, Harmancı Seren ve ark, (2016) tarafından Türkçe uyarlaması yapılan Hemşire Performans Ölçeği ve Yılmaz ve Yıldırım (2016) tarafından Türkçe uyarlaması yapılan Hemşire İş Doyum Ölçeği kullanılmış, verilerin istatistiksel analizinde ise“IBM SPSS V23”paket programından yararlanılmıştır. Araştırma bulgularında; hemşirelerin çoğunun kadın, evli, lisans mezunu ve yataklı servislerde çalıştığı, yaş ortalamalarının 33,2±7,9, kurumda çalışma yılları ortalamalarının 1,9±0,7 ve meslekte çalışma yılları ortalamalarının 11,4±8,6 olduğu belirlenmiştir. 5'li Likert tipinde yapılan araştırmada Hemşire Performans Ölçeği toplam puan ortalamasının 4,0±0,6 olduğu, alt boyutlarda en yüksek ortalamanın;“Bakımın koordinasyonu”4,3±0,7 alt boyutunda olduğu bunu sırası ile“Hastalara yardım ve destek”3,9±0,7,“Bilgi verme”3,9±0,8,“Kuruma katkı”3,8±0,7 ve“İşe katkı”3,7±0,9 alt boyutlarının izlediği, Hemşire İş Doyum Ölçeği toplam puan ortalamasının ise 3,0±0,5 olduğu, ölçeğin alt boyutlarında en yüksek ortalamanın“İşyerinde Algılanan Önem”3,4±0,4 alt boyutunda olduğu, bunu sırasıyla“İşle ilgili olumlu duygular”3,0±0,2, ve“Üstlerden Uygun Destek”2,9±1 alt boyutunun izlediği ve en düşük ortalamanın“Keyifli Çalışma Ortamı”2,6±0,8 alt boyutunda olduğu saptanmıştır. Hemşire Performans Ölçeği toplam puanı ile hemşirelerin cinsiyetleri arasında (p=0,005), Ölçeğin,“Hastalara yardım ve destek”(p=0,04),“Bilgi verme”(p=0,01) ve“İşe katkı”(p=0,02) alt boyutları ile çalışılan kurumlar arasında istatistiksel açıdan anlamlı farklılıklar saptanmıştır. Hemşire Performans Ölçeği“Bakımın koordinasyonu”alt boyutu ile cinsiyet ve çalışılan birim değişkenleri arasında anlamlı farklılıklar saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was planned and applied in a descriptive type in order to determine the job satisfaction and job performance levels of the nurses working in City Hospitals. The research population consisted of nurses working in three City Hospitals operating in our country and allowing research practice (N=2267). Without applying the sampling method, the data of the study were obtained from 507 nurses who agreed to participate in the study voluntarily (n=507). As the data collection tool,“Personal Information Form”developed by the researcher, Nurse Job Satisfaction Scale developed by Yılmaz and Yıldırım (2016) and Nurse Performance Scale developed by Harmancı Seren et al. (2016) were used, and for the statistical analysis of the data,“IBM SPSS V23”package program was employed. In the research findings, it was determined that most of the nurses were female and married, had undergraduate degrees and worked in service units, that their average age was 33.2±7,9, that average years of working in the institution was 1.9±0,7 years, and that average years of working in the profession was 11.4±8,6. In the study conducted in a 5-point Likert type, it was determined that the mean for the Nurse Job Satisfaction Scale total score was 3.0±0.5 and at a medium level, that the highest mean score in the sub-dimensions of the scale belonged to the“Perceived Importance in the Workplace”3.4±0.4, and this was followed by the“Positive Feelings about Work”3.0±0.2 and“Appropriate Support from the Supervisors”2.9 ± 1 sub-dimension, and that the lowest mean score was obtained from the sub-dimension of“Enjoyable Working Environment”2.6±0.8. It was identified that the mean score for the Nurse Performance Scale total score was 4.0±0.6 and the highest mean score was obtained from the sub-dimension of“Coordination of Care”4.3±0.7, which was followed by the sub-dimensions of“Help and Support for Patients”3.9±0.7,“Giving Information”3.9±0.8,“Contribution to the Institution”3.8±0.7 and“Contribution to the Profession”3.7±0.9.