Üstel fonksiyonları koruyan gamma tipli lineer pozitif operatörler dizisinin yaklaşım özellikleri
Approximation properties of the sequence of gamma type linear positive operators reproducing exponential functions
  1. Tez No: 651699
  2. Yazar: ŞERİFE NUR KARAMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TUNCER ACAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu tez çalışması dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm giriş için ayrılmıştır. İkinci bölüm kaynak araştırması olup, tez de kullanılan kaynakları kapsamaktadır. Üçüncü bölümde ise sürekli fonksiyonlar uzayı, lineer pozitif operatörler dizisiyle ilgili temel tanımlar ve teoremler verilmiş, tezde kullanılacak kavramlar tanıtılmıştır. Dördüncü bölüm tamamen orijinal bölümdür. Bu bölümün ilk üç alt bölümünde sabit ve üstel fonksiyonu koruyan yeni tip Gamma operatörler dizisinin özellikleri verilmiştir. Son üç alt bölümde ise üstel fonksiyonları koruyan Gamma tipli lineer pozitif operatörler dizisinin yaklaşım özellikleri verilmiştir. Aynı zamanda klasik ve yeni tanımlanan operatör arasındaki karşılaştırmalar grafik ve tablolarla desteklenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis study consists of four parts. The first chapter is reserved for introduction. The second part is the resource research and it covers the sources used in the thesis. In the third chapter, the space of continuous functions, basic definitions and theorems about linear positive operators are given and the concepts to be used in the thesis are introduced. The fourth part is completely the original. In the first three subsections of this chapter, the properties of the sequence of new type Gamma operators that preserve constant and exponential functions are given. In the last three chapters, the approximation properties of sequence of the Gamma type linear positive operators that preserve exponential functions are given. At the same time, comparisons between classical and newly defined operators are supported by graphics and tables.