HIV ile enfekte hastalarda periferik nöropati prevalansı
Prevalence of peripheral neuropathy in HIV-infected patients
  1. Tez No: 808287
  2. Yazar: RAMAZAN ALTUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SABAHATTİN OCAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji, Infectious Diseases and Clinical Microbiology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Amaç: Bu çalışmada HIV (Human Immuno deficiency Virus) ile enfekte bireylerde periferik nöropati (PN) prevalansının araştırılması amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız tek merkezli prospektif olarak gerçekleştirilmiştir. Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji polikliniğine başvuran 18-65 yaş aralığında HIV tanısı doğrulanmış toplam 50 hasta dahil edildi. Hastaların demografik (yaş, cinsiyet, boy, medeni durum, eğitim düzeyi, alkol-sigara kullanımı, madde kullanımı, cinsel tercih, ek hastalıkları, kullandığı ilaç), klinik (hastalığın süresi, tedavi süresi, nöropatik ağrı semptomları) ve laboratuvar verileri (HIV RNA düzeyi, CD4+ T lenfosit sayısı, açlık kan şekeri, VDRL-TPHA testi, B12 düzeyi, folat düzeyi, Anti-HCV, kreatinin, trigliserid düzeyi, elektroforez sonuçları) kaydedildi. PN varlığını araştırmak için hastalara elektromiyografi (EMG) yapıldı ve DN4 (Douleur Neuropathique 4 questions) ağrı ölçeği uygulandı. Bulgular: Hastaların 44 (%88,0)'ü erkek, 6 (%12,0)'si kadındı. Yaş ortalaması 37,5±4,0 yıldı. Hastaların 35 (%70,0)'i heteroseksüel, 12 (%24,0)'si homoseksüel, 3 (%6,0)'ü biseksüeldi. Hastaların CD4+T lenfosit hücre sayısı ortalaması 675,96±271,91 hücre/mm3 idi. HIV-RNA'sı negatif olan hasta sayısı 46 (%92,0), HIV-RNA'sı pozitif olan hasta sayısı 4 (%8,0) idi. EMG verilerine göre hastaların 17 (%34,0)'sinde PN tespit edildi. PN tespit edilen 17 hastanın 8 (%47,1)'inde semptom vardı.
Özet (Çeviri)
Aims: In this study, it was aimed to investigate the prevalence of peripheral neuropathy (PN) in HIV-infected individuals. Materials and Methods: Our study was conducted as a single-center, prospective study. A total of 50 patients aged 18-65 years who applied to Hatay Mustafa Kemal University Hospital Infectious Diseases and Clinical Microbiology outpatient clinic with confirmed HIV diagnosis were included. Demographic (age, gender, height, marital status, education level, alcohol-smoking use, substance use, sexual preference, co-morbidities, medication), clinical (duration of the disease, duration of treatment, neuropathic pain symptoms) and laboratory data of the patients ( HIV RNA level, CD4+ T lymphocyte count, fasting blood glucose, VDRL-TPHA test, B12 level, folate level, Anti-HCV, creatinine, triglyceride level, electrophoresis results) were recorded in an excel file. Electromyography (EMG) was performed on the patients to investigate the presence of PN. The DN4 (Douleur Neuropathique 4 questions) pain scale was applied. Results: Forty-four (88.0%) patients were male and 6 (12.0%) were female. The mean age was 37.5±4.0 years. Of the patients, 35 (70.0%) were heterosexual, 12 (24.0%) were homosexual, and 3 (6.0%) were bisexual. The mean CD4+T lymphocyte cell count of the patients was 675.96±271.91 cells/mm3.The number of HIV-RNA negative patients was 46 (92.0%), and the number of HIV-RNA positive patients was 4 (8.0%). According to EMG data, PN was detected in 17 (34.0%) of the patients. Eight (47.1%) of 17 patients with PN had symptoms.