Türkiye'de rejyonal anestezi uygulamalarının kullanımı ve yaygınlığı ile deneyimlerin ve eğitim koşullarının değerlendirilmesi
The use and prevalence of regional anesthesia performances with the evaluation of experiences and educational conditions in Turkey
- Tez No: 651709
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE AYSU ŞALVIZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Giriş: Çalışmamızın amacı; Türkiye'deki anestezistlerin RA uygulama sıklıklarını, deneyimlerini ve eğitim koşullarını değerlendirip karşılaştırmaktır. Gereç ve yöntem: 32 soru içeren 4 bölümden oluşan anket çalışmamız, İÜ İstanbul Tıp Fakültesi etik kurul onayı (2019/176) sonrası Mart 2019 ve Haziran 2019 tarihleri arasında tamamlanmıştır. Bölümlerin içerikleri: 1) Demografik veriler ile anestezistin kıdem ve RA ilgisi, 2) Nöroaksiyel blok (NAB) uygulama sıklığı ve deneyimler, 3) Periferik sinir blok (PSB) uygulama sıklığı ve deneyimler, 4) Anestezi doktoru eğitimci ise; RA eğitimi ile ilgili düşünceleri ve eğitim verme şekli. Bulgular: Çalışmamıza katılan 646 anestezistin 447'si ilk 30 soruyu ve 191'i ise 32 sorunun tamamını yanıtladı. Katılımcıların %46.7'si uzman doktordu ve %66.6'sı eğitim hastanesinde çalışıyordu. Anestezistlerin %52.7'si ve %67.3'ü sırasıyla NAB ve PSB'yi daha iyi uygulayabilmek için ek eğitim aldığını belirtti. Tıpta uzmanlık eğitimi sırasında; NAB uygulamaları konusunda, PSB uygulamalarına göre daha erken (
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of our study is to evaluate and compare the anesthesiologists'RA application rates, experiences and training terms in Turkey. Materials and Methods: Our survey study including 4 sections and 32 questions was completed between March 2019 and June 2019, following the IU Istanbul Faculty of Medicine ethics committee approval (2019/176). The section contents were: 1) Demographics with the anesthesiologist's seniority and interest in RA, 2) Frequency of neuraxial block (NAB) applications and experiences, 3) Frequency of peripheral nerve block (PNB) applications and experiences, 4) If the anesthesiologist is a trainer; his/her thoughts on RA education and the way he/she delivers education. Results: Of the 646 anesthesiologists participated in our study; 447 answered first 30 and 191 answered all 32 questions. 46.7% of of the participants were specialists and 66.6% were working in a training hospital. 52.7% and 67.3% of the anesthesiologists stated their supplemental training to apply NABs and PNBs better, respectively. It was observed that getting education for NAB applications were earlier (beginning