Arap halk atasözlerinde kadın imgesi
Woman image in colloquial Arabic proverbs
  1. Tez No: 651742
  2. Yazar: EMAD ATİLLA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEVZAT H. YANIK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arap Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 186
Özet
Atasözleri, geçmişten günümüze, nesilden nesile aktarılmış, deneyim sonucunda oluşturulmuş, toplum tarafından benimsenmiş, kısa ve özlü öğütler olarak tanımlanabilir. Atasözleriyle, halkların deneyimleri, zihniyetleri, gelenekleri, ahlakları, dünya görüşleri, sosyokültürel yapıları ve hatta tarihleri gibi pek çok konuda fikir sahibi olmak ve onlardan bilgi elde etmek mümkündür. Atasözleri, kültürel zenginliğin ürünü olması dolayısıyla dil-kültür ilişkisini en iyi şekilde aktarması bakımından büyük önem taşımaktadır. Atasözlerinin bu nitelikleri taşıma özelliğine bakıldığında bir toplumun veya o toplumun içindeki bir nesnenin incelenmesinde çok güçlü bir kaynak oldukları görülür. Bu çalışmada, Arap toplumlarının kadınla ilgili tespit edilen atasözlerinden hareketle, Arap kadınının imgesi oluşturulmaya çalışılmıştır. Yapılan içerik analizi sonucunda Arap kadınının bazen dikkat edilmesi gereken biri, bazen acizliğin simgesi, bazen de yaşamı anlamlı hale getiren kutsal bir varlık olduğu görülmüş ve yine bu atasözlerinin onun nasıl algılanması gerektiği konusunda kalıp fikir ya da öneriler içerdiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Proverbs can be defined as brief and to the point advises which are based on experiences, accepted by societies and transferred from generation to generation, from past to present. It is possible to obtain a lot of information about a nation's past experiences, its mentality, traditions, morality, its perspective of world, socio-cultural structure and even its history through proverbs. Proverbs, as they are a product of cultural diversity and the best tools to convey the relationship between culture and language, have great importance. Knowing that proverbs have such qualities, it can be said that they are one of the strongest resources that may be used in order to examine a society and an object that occurs in that society. In this work, the image of Arabian women is examined in a broad perspective through the Arabian proverbs that are related to women. In the results of the analysis of the content, it is seen that Arabian women are sometimes a person to be cautious of, sometimes a symbol of helplessness, sometimes a holy being which makes life meaningful and it is found out that these proverbs have some dogmas and suggestions on how Arabian women should be perceived.