'التناص في ديوان (الله أكبر) للشاعر إبراهيم عزت دراسة تحليلية'
'Şair İbrahim İzzet'in Allahü Ekber Divanı'nda metinlerarası benzerlik analitik bir araştırma'
  1. Tez No: 891209
  2. Yazar: LAYTH MOHAMMED HAMMED ALMAZIDI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RABIE MOHAMED MOHAMED HEFNY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Araştırma, İbrahim İzzet'in Allahü Ekber adlı Divanında Metinlerarası İlişkiyi nitel bir yöntemle ele almaktadır. Tenâs (Metinlerarası İlişki) kavramının kökenlerini, Arap edebiyatındaki ilk örneklerine kadar takip ederek; kadim Arap edebiyatındaki intihal, alıntı, atıf, telmih, remiz, ima ve kinaye gibi kavramlar üzerinden inceler. Ardından, hem Batıdaki hem de çağdaş Arap eleştirmenlerinin yaptığı çalışmalar üzerinden tenâs kavramına değinir. Çalışma, İbrahim İzzet'in hayatı, şiirleri, Allahü Ekber adlı divanı ve diğer eserleri hakkında bilgi verir. Ardından tenâs kavramının teorik çerçevesini çizip pratikteki karşılığını gösterir. Şiir kitabında en büyük paya sahip olan dini metinlerarası ilişkiyi ele alarak, Kuran-ı Kerim ve hadislerden doğrudan ve dolaylı alıntılara odaklanır. Daha sonra, kadim ve çağdaş Arap şiirinden, nesirden, atasözlerinden ve halk edebiyatından yapılan edebi metinlerarası ilişkiye değinir. Araştırmacı, İbrahim İzzet'in edebi yaratıcılığında metinlerarası ilişkinin etkisini tüm bu türler üzerinden vurgular. Araştırmada ulaşılan sonuçlara göre, tenâs modern bir kavram olmasına rağmen Arap edebiyatında da derin köklere sahiptir. İbrahim İzzet'in Allahü Ekber adlı divanındaki metinlerarası ilişki, kendi döneminin olaylarını ifade etmek, Allah'a davet ve tebliğ mesajını iletmek ve ümmeti, içinde gafletinden uyandırmak amacıyla kadim metinlerle etkileşim ve diyalog kurma şeklinde yüce ve sanatsal bir işleve sahiptir.
Özet (Çeviri)
In the research, it was discussed as“An Intertextuality / Analytical Study in the Divan of the Poet İbrahim İzzet (Allahu Akbar)”. In the first chapter, which is a theoretical introduction, the term intertextuality is mentioned and its linguistic and terminological definitions are made. Then, the concept in old and new period criticism was emphasized. In addition, the founder of this term, its development, importance, functions, features, types, mechanisms and its role in literary creativity are mentioned. In the second chapter, the practical application of the poetry of the great man of cause, İbrahim İzzet, which found its expression in his divan (Allahu Akbar), is started. The basic works and references regarding religion, literature and cultural heritage that appear in his poems are mentioned, and his period, personal and scientific life, and poetry experience form the basis of this section. Many sources were consulted in the research, the most important of which are the books of Cāhiz, Ibn Qutayba, Ibn Waki' and Abd al-Qāhir al-Jurjānī, and modern critical books such as the books of Julia Kristiva, Gérard Genette, Michel Riffaterre and others. The research was completed with a conclusion in which the most significant results obtained were explained. Perhaps the most prominent of these is that the term intertextuality is a modern term with roots in the heritage of Arabic literature and criticism, rejecting accusations that it is merely theft or testimony. The research has revealed the importance of İbrahim İzzet's poetic experience, although his production and effects are small. This intertextuality in his poetry has become a supreme artistic function, representing the process of assimilating ancient texts and dialogue with the aim of expressing the events of his time, conveying his message in proclamation and invitation to God Almighty, and the process of the ummah from intimidation to development.