Hydrological modeling and flood inundation mapping of Shabelle river: A case study from Beletweyne city, Somalia
Shabelle nehrinde hidrolojik modelleme ve taşkın haritalaması: Somali Beletweyne şehri örneği
- Tez No: 651771
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ ARDA ŞORMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hidrolik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Hidrolojik ve hidrolik modelleme, su geliştirme, planlama, baskın, erken uyarı ve sel azaltma çalışmalarında hayati rol oynar. Etiyopya dağlarından doğan yaklaşık 297,000 km2 alana sahip sınıraşan bir havza olan Shabelle Havzası, sınırlı araştırma yapılan ve az sayıda hidro-meteorolojik ölçüme sahip bölgelerden biridir. Bu çalışma, Shabelle Havzasında sıkça sellere maruz kalan Beletweyne şehrini örnekleyerek hidrolojik modelleme ve taşkın haritalamasına ilişkin mevcut bilgi boşluğunu doldurmayı amaçlamaktadır. Beletweyne Şehri, son yirmi yıldır sık aralıklarla olağandışı seller yaşamakta olduğundan bölgedeki önemi giderek artmaktadır. Bu çalışmada, öncelikli olarak ilgili alanın havza karakteristikleri HEC-GeoHMS ile çıkartılmıştır. Ardından HEC-HMS yardımıyla sürekli bazda hidrolojik modelleme uygulaması yapılmıştır. Beş yıllık kalibrasyon (2013-2017) ve on yıllık validasyon (2003-2012) çalışmasında model Nash-Sutcliffe Performansı olarak sırasıyla 0.776 ve 0.611 sonuçlarına ulaşılmıştır. İstatistiksel taşkın frekans analizlerilyle çeşitli tekerrür sürelerindeki (2, 5, 10, 25, 50, 100 and 500) akım değerleri hesaplanmıştır. Sonrasında HEC-RAS hidrolik modeli 2-boyutlu çalıştırılarak Beletweyne Şehrinin farklı akım seviyelerindeki taşkın alanları haritalanmıştır. Sonuçlar Beletweyne Şehrinin kısa tekerrürlü taşkınlarında bile yüksek risk altında olduğunu göstermiştir. Çalışmanın sonucunda bölgedeki sel hasarlarını azaltmak ve insanların canlarını ve mallarını korumak için bir koruma planı (sel kontrol yapılarının inşası ve erken uyarı sisteminin kurulması) önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
Hydrological and hydraulic modeling plays a vital role in water development, planning, flood inundation, early warning, and flood mitigation works. Shabelle Basin, a transboundary basin with an approximate area of 297,000 km2 originating from Ethiopian highlands, is a region with limited research and paucity of hydro-meteorological data. This study aims to fill the existing knowledge gap on hydrological modeling and flood inundation mapping of Shabelle Basin, targeting Beletweyne, a flood-prone city and amongst the worst flood-hit areas in the region. Beletweyne city has been experiencing unusual floods with a high frequency for the last two decades, paving way for increasing interest in the area. In this study, firstly, basin characteristics of the selected area are delineated using HEC-GeoHMS. Then, hydrological modeling is undertaken with the help of HEC-HMS utilizing a continuous processing method. Five years of calibration (2013-2017) and ten years of validation (2003-2012) resulted in a model Nash-Sutcliffe Efficiency of 0.776 and 0.611 respectively. A statistical flood frequency analysis is then applied to determine runoff values for certain return periods (2, 5, 10, 25, 50, 100, and 500). Finally, hydraulic modeling is carried out using HEC-RAS in order to achieve 2-dimensional flood inundation mapping for the city of Beletweyne for different flood levels. The results show that Beletweyne city is at high risk of flooding even for short return period floods. In a conclusion, a protection plan (construction of flood control structures and setting up an early flood warning system) is recommended to reduce flood damages and protect people's lives and property in the region.