The relationship between psychotherapists' theoretical orientation, family functioning, birth order and communication apprehension
Psikoterapistlerin teorik yönelimleri ile aile işleyişi, doğum sırası ve iletişim kaygısı arasındaki ilişki
  1. Tez No: 651793
  2. Yazar: CEREN KARAHAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YUDUM SÖYLEMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Teorik yönelim, psikoterapistlerin bir olaya yaklaşma / formüle etme ve danışanı tedavi etme biçimini ifade eder. Psikoterapistin bir vakayı kavramsallaştırması için faydalı bir araçtır. Terapistin, danışanın ihtiyaçlarını belirli müdahale araçları kullanarak daha iyi anlamasını sağlayarak teorilere dayanarak bir dizi varsayım veya eğilime verilen genel isimdir teorik yönelim. Her psikoterapist, farklı teorik yönelimi / kuramları benimser. Bu çalışma ise, Türk psikoterapistler arasında teorik oryantasyonun benimsenmesini etkileyen olası faktörleri incelemektedir. Psikoterapist adayları için yararlı bilgiler sağlayarak ve teorik yönelim seçme sürecine katkıda bulunmak amacıyla bu faktörler gözlemlenmiştir. Örnekleme, alanında en az bir yıldır aktif olarak çalışan 140 psikoterapist dahildir. Katılımcılara, kök ailelerinin işlevselliğini ve iletişim kaygılarının seviyelerini ölçmek için McMaster Ailesi Değerlendirme Ölçeği (FAD) ve İletişim Kaygısı Ölçeği (PRCA-24) verilmiştir. Katılımcıların teorik oryantasyonları Teorik Yönelim Profili Ölçeği - Güncellenmiş (TOPS-R) kullanılarak ölçülmüştür. Psikoterapistlerin teorik oryantasyonunu ve kök ailelerini inceleyen sadece birkaç çalışma olduğunu belirtmek önemli olacaktır. Sonuçlar, belirli teorik oryantasyon türleri ile aile işlevselliği arasında anlamlı bir ilişki olduğunu göstermiştir. Ayrıca, bulgular belirli teorik yönelimler ile doğum sırası arasında anlamlı bir fark olduğunu vurgulamıştır. Ancak, teorik oryantasyon ile psikoterapistlerin iletişim kaygısı arasında anlamlı bir ilişki bulunamamıştır. Bu sonuçlar, kök ailenin ve doğum sırasının hem teorik yönelim üzerine etkisini vurgulayarak hem de psikoterapistlerin kendilerine dair farkındalıkların artması konusunda faydalı olabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Theoretical orientation refers to psychotherapists' way of approaching/formulating a case and treating a client. It is a sorted set of presumptions or inclinations gathered around theories that provides a tool for psychotherapist to conceptualize a case and a better understanding of a client's needs with specific interventions. Each psychotherapist, adopts different theoretical orientation/s. This study examines the possible factors that influencing the adoption process of theoretical orientation among Turkish psychotherapists. These factors were observed in order to provide useful information for candidate psychotherapists and improve the process of choosing a certain theoretical orientation. The sample includes 140 psychotherapists who have been actively working in the field for at least a year. The McMaster Family Assessment Device (FAD) and The Personal Report of Communication Apprehension (PRCA-24) were given to participants to measure their functionality of family of origin and level of communication apprehension. The participants' theoretical orientation/s was measured using The Theoretical Orientation Profile Scale –Revised (TOPS-R), it is important to mention that there are only a few studies that look at the theoretical orientation and family of origin of psychotherapists. Results indicated that there was a significant correlation between certain types of theoretical orientation and family functionality. Also, findings emphasized another meaningful difference between certain types of theoretical orientation and birth order. However, there was no significant correlation between theoretical orientation and communication apprehension of psychotherapists. These results indicate that the functionality of family of origin and birth order may be beneficial for the psychotherapists to increase their self-awareness and become a more mindful therapist by emphasizing the influencing factors on their choice of theoretical orientation.