Üretim işletmelerinde iç kontrol sistemi ile iş yükü fazlalığı arasındaki ilişkinin incelenmesi: Samsun Organize Sanayi Bölgesi örneği
Investigation of the relationship between the internal control system in the manufacturing enterprises and the exchange of workload: Samsun Organized Industrial Zone example
- Tez No: 651878
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İREM BATIBAY TÜNAYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Denetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Ekonomik yaşamın temel unsurlarından olan, üretim, ticaret, satış, hizmet işlevlerini gerçekleştirerek toplumun gereksinimlerini karşılayan kurumlara yönelik kararların doğru ve yerinde alınabilmesi adına güvenilir ve gerçek bilgilere gereksimin duyulmaktadır. Bu araştırmanın amacı üretim işletmelerinde iç kontrol sistemi ile iş yükü fazlalığı arasındaki ilişkinin ortaya konulmasıdır. Araştırmanın evreni Samsun'da faaliyet gösteren üretim sektörü çalışanlarıdır. Araştırmanın önemli sonuçları arasında katılımcıların iç kontrol sistemi ölçeğinden elde ettikleri puan arttıkça iş yükü fazlalığı algısı ölçeğinden elde ettikleri puanın da arttığı görülmüştür. Farklı bir ifade ile iç kontrol sistemi iş yükü fazlalığı algısını arttırmaktadır. İç kontrol sistemi ve iş yükü fazlalığı algısı arasında bulunan ilişki istatistiksel olarak anlamlıdır. İç kontrol sistemi ölçeğinden elde ettikleri puanların iş yükü fazlalığı algısı üzerine etkisi yaklaşık olarak %32 seviyesindedir. Bu da iş yükü fazlalığı puanlarındaki artışın %32'si İç Kontrol Sisteminden kaynaklandığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Reliable and real information is needed in order to make correct and appropriate decisions for institutions that fulfill the functions of production, trade, sales and service, which are among the basic elements of economic life, and meet the needs of the society. The aim of this research is to reveal the relationship between the internal control system and workload excess in production enterprises. The universe of the research is the pruduction sector employees operating in Samsun. Among the important results of the study, it was observed that as the score obtained by the participants from the internal control system scale increased, the score they obtained from the excess workload perception scale also increased. In other words, the internal control system increases the perception of workload overload. The relationship between the internal control system and the perception of excessive workload is statistically significant. The effect of the scores they obtained from the internal control system scale on the perception of workload excess is approximately 32%. This shows that 32% of the increase in workload excess scores is due to the Internal Control System.