Evaluation of service quality, customer satisfaction and loyalty in marine services industry
Denizcilik hizmetleri sektöründe hizmet kalitesi, müşteri memnuniyeti ve müşteri sadakati ilişkisinin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 651883
  2. Yazar: DENİZ ALİ KIRÇOVA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF CAN ERDEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Denizcilik, İşletme, Marine, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Küresel ticaret hacmi ve ekonomik büyümenin dalgalı dönemlere girdiği 2010'lu yılların sonlarında, dünya ticaretinin en önemli ve vazgeçilmez vasıtası olan denizcilik sektöründe, küresel yönelimlerin de etkisiyle sağlanan hizmetlerin verimliliği ve kalitesinin, düzenli şekilde ölçülmesi ve değerlendirilmesinin önemi yükselmiştir. Ancak sektördeki finansal koşulların çok hızlı ve kalıcı şekilde değiştiği son 10 yılda, bu yeni mali koşulların gerekliliklerine uyum sağlanabilmesine yönelik akademik çalışmalar hızla artsa da hizmetlerin karmaşık yapısı ve çeşitliliği nedeniyle, sektöre yönelik halen hizmet kalitesi ve müşteri ilişkileri ile ilgili bilimsel çalışmaların eksikliğini gözlemlenmektedir. Bu araştırma denizcilik gibi son derece kendine özgü hizmet tiplerini ve sağlayıcılarını içinde bulunduran bir sektördeki bazı hizmetlerin, algılanan hizmet kalitesini ve bunun müşteri memnuniyeti ve sadakati ile olan ilişkisini ölçmeyi ve sektörün karakteristik özelliklerini de göz önüne alarak açıklamayı amaçlamaktadır. Araştımada deniz taşımacılığı sektörünün farklı bir alanında denenmiş ve ROPMIS ölçeği üzerinden geliştirilmiş bir hizmet kalitesi ölçeği kullanılacaktır.
Özet (Çeviri)
The importance of measurement and evaluation of service quality and efficiency in maritime industry, an indispensable instrument of transportation of global trade, has increased drastically in the past 20 years with the influence of the global trends. Especially in the last 10 years, the financial outlook of the global markets had changed dramatically and maybe even permanently. A number of scientific studies, which will contribute to the adaptation to the new financial standards, are yet so few due to the complexity and diversity of the services in maritime industry. This study aims to evaluate the relationship between service quality and customer satisfaction and loyalty of some of the important services in the maritime industry while taking the charactheristics of the industry into consideration. Study will use a service quality scale previously used in a different type of service in maritime industry which was derived from ROPMIS.