Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde görev yapan aday sınıf öğretmenlerinin karşılaştıkları sorunlar
Problems encountered by candidate primary schools teachers in Eastern and Southeastern Anatolian regions
  1. Tez No: 651884
  2. Yazar: KÜBRA CEREN ANALI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYFER ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde görev yapan aday sınıf öğretmenlerinin eğitim öğretim sürecinde karşılaştıkları sorunların ortaya konmaya çalışıldığı bu araştırma karma desende gerçekleştirilmiştir. Nicel veriler bir ölçek aracılığıyla, nitel veriler ise yarı yapılandırılmış görüşme formu ile elde edilmiştir. Araştırmanın evrenini Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu Bölgelerinde görev yapan öğretmenler oluşturmaktadır. Örneklemini ise Van, Şanlıurfa, Ağrı ve Bitlis'te görev yapan; amaçsal örnekleme yöntemlerinden uygun örnekleme yöntemi ile seçilmiş öğretmenlerden oluşturulmuştur. Ölçek yoluyla elde edilen verilerin çözümlenmesinde yüzde, frekans, aritmetik ortalama istatistikleri kullanılmıştır. Yarı yapılandırılmış görüşme formundan elde edilen nitel veriler ise betimsel içerik analizi ile yorumlanmaya çalışılmıştır. Araştırma sonucunda ulaşılan bulgulara göre; Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgelerinde görev yapan aday sınıf öğretmenlerinin, sosyal kulüp çalışmalarında yöneticiler arasında işbirliğinin olmamasından dolayı ve tören, kutlama ve toplantılardaki sorumlulukları yerine getirirken okul idaresi tarafından gereken desteği görememe konularında okul yöneticilerinden kaynaklanan sorunları yaşadıkları belirlenmiştir. İl-ilçe yöneticileri konusunda, yöneticiler ve eğitim müfettişleri tarafından teftiş edilme korkusu ve yapılan işlerin yöneticiler tarafından beğenilmeme kaygısı taşıdıkları saptanmıştır. Aday sınıf öğretmenlerinin meslektaşları ile ilgili yaşadıkları en önemli sorunun göreve yeni başladıkları için okula uyum sağlama konusunda destek bulamadıkları yönündedir ve meslektaşlarının tutum ve davranışlarından memnuniyet düzeyleri düşüktür. Eğitim öğretim ortamına ilişkin laboratuvar, teknoloji sınıfı, spor odası gibi tesisler olmadığından dolayı eğitim-öğretim faaliyetinin aksadığı, internet bağlantısının olmaması veya düzenli bağlantının olmamasından dolayı araştırma yapılamadığı, okulda yardımcı personel eksikliği veya hiç olmaması nedeniyle temizlik sorunu yaşandığı belirtilmiştir. Görev yapılan yere ilişkin sosyal tesislerin yetersiz olduğu, karşılaşılan bir problemin çözümü için yardım edecek bir kişi ya da kurum bulunamadığı belirtilmiştir. Lisansta (hizmet öncesinde) alınan eğitimin öğrenci başarısını değerlendirmede ve yöntem-teknikleri kullanma konusunda yetersiz kaldığı belirtilmiştir. Veli desteğinin olmaması, dil-kültür farklılıklarının olması, öğretmen-öğrenci-veli iletişiminde aksaklık yaşanması, ısınma, elektrik ve su sorunu karşılaşılan diğer sorunlardır. Göreve yeni başlayan ve kırsal kesimde görev yapan aday sınıf öğretmenlerinin karşılaştıkları sorunların tespitiyle ilgili yapılan araştırma ile elde edilen bulguların, aday öğretmenlik sürecinin yeniden değerlendirilmesine, aday öğretmenlerin karşılaştıkları sorunların belirlenip çözümlenmesine, kırsal kesimlerde görev yapan aday öğretmenlerin özlük haklarının iyileştirilmesine ve aday öğretmenlerin sosyal, kültürel, mesleki sorunlarının literatürdeki araştırmalarına katkı sağlayacağı düşünülmektedir. Karşılaşılan ve karşılaşılacak sorunların önlenmesi için de kırsalda görev yapan aday öğretmenlerin bulundukları ortama uygun bir eğitim sürecinden geçirilip oryantasyon çalışmaları yapılmalıdır. Kırsalda (köyde) yaşamaya teşvik edici önlemler alınarak yaptıkları çalışmalarla başarı gösteren öğretmenlere ödüllendirme (maddi-manevi) yapılmalıdır. Hizmet öncesi ve hizmet içi eğitim programları ile aday öğretmenlere Millî Eğitim Bakanlığı tarafından destekleyici eğitimler verilmelidir.
Özet (Çeviri)
This study that attempts to present prospective classroom teachers' problems working in the East and Southeast Anatolian in teaching and education process has mixed pattern. Quantitative data is collected with a scale and qualitative data is collected with a semi-structured interview form. The study universe is teachers working in East and Southeast Anatolian Region. The sample is selected from teachers working in Van, Şanlıurfa, Ağrı and Bitlis with convenience sampling method among purposeful sampling method. Percentages, frequency, arithmetic average statistics are used in the analysis of the obtained data. Qualitative data obtained with a semi-structured interview form is interpreted with descriptive content analysis. Based on the findings of this study, it is determined that prospective classroom teachers working in East and Southeast Anatolian Region experienced school administrator-caused problems in completing their responsibilities in the ceremony, celebration and meeting due to lack of support from school administration and lack of collaboration between administrators in social club works. It is determined that teachers had the fear to be inspected by administrators and education inspectors and dislike of the work by administrators in terms of city-district administrators. The most important problem experienced by prospective teachers with their colleagues is the lack of support to get used to the school since they recently started the job and the satisfaction level with colleague attitude and behaviour is at a low level. It is stated that due to lack of facilities such as laboratory, technology classroom, sports room in the teaching and education environment, teaching-education activities are disrupted; due to lack of internet connection or stable connection, there is lack of research; due to lack or absence of school staff, there are cleaning problems. It is expressed that social facilities related to workplace are insufficient and there are no individuals or institutions to help to solve the experienced problem. It is stated that education in the undergraduate (pre-service) level is insufficient to measure the students' success and using methods-techniques. Lack of parent support, language-culture differences, teacher-student-parent communication problems, heating, electricity and water problems are among the other problems. It is believed that the findings obtained with this study to identify the new prospective teachers' problems working in the rural area will contribute to re-evaluating prospective teacher process, identify and solve prospective teachers' problems, improving prospective teachers' employee personal rights working in the rural area and prospective teachers' social, cultural, occupational problems research in the literature. Prospective teachers' working in the rural area should have a suitable education process and orientation to prevent existing and future problems. Precautions to encourage living in the rural (village) area should be taken and successful teachers should be rewarded (material-immaterial). Supportive education by the Ministry of National Education should be provided to prospective teachers with pre-service and in-service curriculums