Girişimcilerin finansal okuryazarlık düzeylerinin işletme performansları üzerindeki etkisi
The impact of entrepreneurs' financial literacy levels on business performance
- Tez No: 651898
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET FATİH BUĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Maliye, İşletme, Economics, Finance, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Günümüz ekonomi anlayışının temelini şüphesiz ki finans faktörü oluşturmaktadır. Temel finans bilgisinin önemi, dünya genelinde olduğu gibi ülkemizde de her geçen gün artmaktadır. Yakın zamana kadar dünyayı sarmaya başlayan güncel ve yeni finansal kavramların içinde en önemlilerden biri finansal okuryazarlık kavramıdır. Bu kavrama varlıklarını yönetmek isteyen her bireyin ihtiyaç duyduğu da fark edilmeye başlanmıştır. Finansal okuryazarlığa en çok ihtiyaç duyacağı düşünülen girişimcilerin, finansal okuryazarlık seviyelerinin tespiti bu çalışmanın motivasyonunu oluşturmaktadır. Ayrıca girişimcilerin işletme performanslarının da finansal okuryazarlık seviyelerinden etkileneceği düşünülmüştür. Bu doğrultuda bu çalışmanın amacı, Gaziantep ilinde faaliyet göstermekte olan iş yeri sahibi girişimcilerin finansal okuryazarlık düzeylerinin belirlenmesi ve finansal okuryazarlığın işletme performansları üzerinde etkisinin olup olmadığını incelemektir. Bu doğrultuda, Gaziantep ilinde faaliyet gösteren 206 iş yeri sahibi girişimciye finansal okuryazarlık ve işletme performans ölçeklerinden oluşan anket formu uygulanmıştır. Anket uygulamasından elde edilen verilerle çalışmanın hipotezleri test edilmiştir. Çalışmadan elde edilen bulgulara göre finansal okuryazarlık seviyesi işletme performansını anlamlı ve pozitif yönde etkilemektedir.
Özet (Çeviri)
The financial factor is undoubtedly the basis of today's economic understanding. The importance of basic financial information is increasing day by day in our country as in the world. One of the most important current and new financial concepts that have started to surround the world until recently is the concept of financial literacy. It has begun to be noticed that every individual who wants to manage this grasping asset needs. The determination of financial literacy levels of entrepreneurs, who are considered to need financial literacy most, constitutes the motivation of this study. In addition, it is thought that the business performance of entrepreneurs will be affected by financial literacy levels. Accordingly, the aim of this study is to determine the financial literacy levels of entrepreneurs in the province of Gaziantep and to determine whether financial literacy has an impact on business performance. Accordingly, a questionnaire consisting of financial literacy and business performance scales was applied to 206 business entrepreneurs operating in Gaziantep. The hypotheses of the study were tested with the data obtained from the survey. According to the findings obtained from the study, the financial literacy level significantly affects the performance of the business.