Özel yetenekli öğrencilerin sosyal-duygusal beceri algıları ile akran ilişkileri arasındaki ilişkinin incelenmesi
An analysis of the relation between gifted students' perceptions of social-emotional skills and peer relationships
  1. Tez No: 651899
  2. Yazar: HALİL İBRAHİM YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE NİLAY KAYHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Eğitim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu araştırmanın amacı, özel yetenekli öğrencilerin sosyal duygusal beceri algıları ile akran ilişkileri arasındaki ilişkiyi çeşitli değişkenler açısından incelemektir. İlişkisel tarama modelinde tasarlanmış araştırmanın örneklemi, 2019-2020 eğitim-öğretim yılında Bilim ve Sanat Merkezlerinde ortaokul düzeyinde eğitim görmekte olan 216 özel yetenekli öğrenciden oluşmaktadır. Veri toplama aşamasında sosyal duygusal beceri algısı ölçeği, akran ilişkileri ölçeği ve kişisel bilgi formu kullanılmıştır. Verilerin analizinde sosyal duygusal beceri algıları ile akran ilişkileri arasındaki ilişki, korelasyon analizi ile incelenmiştir. Çalışmanın bağımsız değişkenleri incelenirken, iki kategorili değişkenlerin analizinde t- testi, üç ve daha fazla kategorideki değişkenlerin analizi için ise ANOVA kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen sonuçlar, özel yeteneklilerin sosyal duygusal beceri algıları ile akran ilişkileri arasında belirli alt boyutlarda anlamlı ve pozitif yönde bir ilişki olduğunu göstermiştir. Özel yetenekli öğrencilerin sosyal duygusal beceri algı puanları ile akran ilişkilerinin alt boyutları çatışma, yardım, koruma ve akran ilişkileri toplam puanları arasında anlamlı ilişki elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to explore the relationship between gifted individuals' perceptions of social-emotional skills and peer relationships in regard to various variables. Correlational survey model was employed and 216 gifted secondary school students studying at the Science and Art Centers in the 2019-2020 academic year participated in the study. The perception of social-emotional skills scale, peer relationship scale and demographic information form were utilized to as data collection tools. In the data analysis, correlation analysis was employed to explore the relationship between the participants' perceptions of social-emotional skills and peer relations; t-test was employed in the analysis of two-category variables, and ANOVA was implemented for three or more variables. The results revealed a significant and positive relationship between gifted individuals' perceptions of social-emotional skills and peer relationships and the sub-dimensions of the peer relations, conflict, help, protection and total scores of peer relations.