Subskapularis tendonu parsiyel yırtıklarında eksternal rotasyonda MR artrografinin tanıya katkısının değerlendirilmesi
Evaluation of external rotation MR arthrography contribution to the diagnosis of subscapularis tendon partial tears
- Tez No: 651924
- Danışmanlar: PROF. DR. HAYRİ OĞUL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyodiagnostik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Amaç: Nötral pozisyonda elde olunan manyetik rezonans artrografi (MRA) sekanslarına ilave olarak kol eksternal rotasyonda iken alınan aksiyel T1 ağırlı görüntülerin, subskapularis tendonundaki parsiyel yırtıkların tanısına katkısını değerlendirmeyi amaçladık. Materyal ve Metod: Nisan 2019 – Ekim 2020 tarihleri arasında 108 olguya omuz eklemi yakınmaları nedeniyle manyetik rezonans görüntüleme (MRG) ve MRA tetkikleri yapıldı. Olguların rutin MRA serilerine ilave olarak kol eksternal rotasyonda iken aksiyel görüntüler elde edildi. Nötral pozisyonda ve eksternal rotasyonda alınan MRA görüntüleri subskapularis tendonu parsiyel yırtığı tanısı koyma becerileri açısından karşılaştırıldı. Görüntüler kas iskelet radyolojisi alanında deneyimli 2 radyolog tarafından değerlendirilerek subskapularis tendonunda yırtık olup olmadığı ve yırtığın derecesi konsensusla belirlendi. Subskapularis tendonunda parsiyel yırtık gösterilen olgular yırtığın derecesine göre 3 gruba ayrıldı. Subskapularis tendonundaki yırtık, tendon kısa aksının etkilenmesine göre %25'den az (evre 1), %25-50 arasında (evre 2) ve %50'den fazla (evre 3) olarak kategorize edildi. Nötral pozisyonda elde edilen görüntüler ile eksternal rotasyonda elde edilen görüntülerde yırtıkların dereceleri karşılaştırıldı. Bulgular: Çalışmaya 56'sı erkek, 28'i kadın toplam 84 olgudan elde edilen 88 MRG ve MRA tetkiği dahil edildi. Çalışmaya dahil edilen olguların yaş aralığı 13-69, yaş ortalaması 36,1±15,2 idi. 84 olgunun 23'ünde değişik derecelerde subskapularis tendon yırtığı saptandı. Yırtık saptanan olguların yaş aralığı 26-67, yaş ortalaması 49.9±10.6 idi. Dört tanesi evre 1, 2'si evre 2 ve 1'i evre 3 olarak değerlendirilen subskapular yırtıklı olgular hem nötral pozisyon hem de dış rotasyon görüntülerinde aynı tanıyı aldılar. Yırtıklardan evre 1 olarak değerlendirilen 8 ve evre 2 olarak değerlendirilen 1 olmak üzere 9 yırtık yalnızca eksternal rotasyonda alınan aksiyel görüntülerde gösterilebildi. Nötral pozisyon görüntülerinde yırtıkları evre 1 ve evre 2 olarak değerlendirilen sırasıyla 4 ve 3 olguda eksternal rotasyon görüntülerinde yırtık evreleri sırasıyla evre 2 ve evre 3 olarak değerlendirildi. Sonuç: Subskapularis tendonu parsiyel yırtıklarının konvansiyonel MRA serilerine ilave olarak omuz eksternal rotasyonda iken elde edilen aksiyel T1 AG görüntüler ile görülebilirliği artmaktadır. Ayrıca eksternal rotasyon görüntülerde yırtık evreleri, tendon gerginliğinin artması ile birlikte değişkenlik gösterebilmektedir. Eksternal rotasyon pozisyonu, subskapularis tendonunda stres oluşturmasının yanında humerus başı ve subskapularis tendonu ekleme bakan posterior yüzeyinin ilişkisini de gösterdiği için humerus başındaki düzensizliklerin ve spur formasyonlarının tendondaki etkileyeceği alanları belirlemek ve bu alanlara odaklanmak kolaylaşmaktadır.
Özet (Çeviri)
Evaluation of External Rotation MR Arthrography Contribution to the Diagnosis of Subscapularis Tendon Partial Tears Objective: We aimed to evaluate the diagnostic contribution of axial T1-weighted images taken while arm in external rotation in addition to magnetic resonance imaging sequences while arm in neutrol position for subscapularis tendon partial tears. Materials and Methods: Between April 2019 and October 2020, 108 patients with shoulder complaints were examined with magnetic resonance imaging (MRI) and magnetic resonance arthrography (MRA). In addition to conventional MRA sequences, T1-weighted axial images were taken while arm in external rotation. MRA images in neutral position and external position were compared in terms of their ability to diagnose subscapularis tendon partial tear. The images were evaluated by two radiologists experienced in musculoskeletal radiology and presence of subscapularis tendon tear and it's grade determined by consensus. Subscapularis tendon tears were divided into 3 groups according to the severity of the tear. The severity of tear was graded according to contain of tendon short axis as less than 25% (grade 1), in between 25-50% (grade 2) and more than 50% (grade 3). The grades of tears were compared in between MRA images were taken in neutral and external rotation positions. Results: 88 MRI and MRA examinations obtained from a total of 84 patients (56 men and 28 women) were included in the study. The age range of the patients included in the study was 13-69, and the mean age was 36,1 ± 15,2. Varying degrees of subscapularis tendon tear diagnosed in 23 of 88 shoulders. The age range of patients with tears was 26-67, and the mean age was 49.9 ± 10.6. In both examinations, 4 of the tears were evaluated as grade 1, 2 of tears evaluated as grade 2 and 1 of tears evaluated as grade 3. Tears of 9 patients, 8 evaluated as grade 1 and 1 evaluated as grade 2, could only be demonstrated on axial images in external rotation. Regarding 4 and 3 tears evaluated as grade 1 and grade 2 in neutral position images final decisions were given as grade 2 and 3 in external rotation images, respectively. Conclusion: The visibility of subscapularis tendon partial tears can be enhanced by external rotation images in addition to conventional sequences. In addition, tear grades may vary with increased tendon tension in external rotation images. Since the external rotation position shows the relationship between the humeral head and the posterior surface of the subscapularis tendon facing the joint, it is easier to focus on the areas where affected by irregularities and spur formations on the humeral head.