Demir İpek Yolu güzergahında Türkiye ve Avrasya karşılaştırmalı gümrük politikaları
On the route of the Iron Silk Road, Turkey and Auroasia comperative customs policies
  1. Tez No: 651925
  2. Yazar: OSMAN YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BETÜL KARAGÖZ YERDELEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Ulaşım, Uluslararası İlişkiler, Economics, Transportation, International Relations
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrasya Araştırmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Dış ticaret son yıllarda oldukça yüksek miktarlara ulaşmıştır. Özellikle Çin Halk Cumhuriyeti'nin kalkınma hamlesiyle birlikte üretimde geldiği noktada dünyanın büyük kesiminde Çin ile yapılan ticaretlerde dış ticaret açıkları verilmeye başlanılmıştır. Dış ticaretin artmasıyla birlikte ülkeler kendi çıkarlarını korumak adına ticareti tarife dışı yöntemlerle yönlendirmeye çalışmaktadırlar. Çin ise bu ticaretini sürdürülebilir kılmak ve ticaret yolları, limanlar ve hammadde kaynaklarına kesintisiz ulaşımı sağlayabilmek adına Kuşak ve Yol Girişimini tüm dünyaya ilan etmiştir. Çin'in bu önerisi ile tüm gözler Orta Asya ülkelerine çevrilmiştir. Açık denizlere bağlantısı olmayan Orta Asya Cumhuriyetleri ise bu fikre oldukça olumlu yaklaşmaktadırlar. Orta Asya ülkeleri için bu proje gerek altyapı yatırımlarını tamamlamak gerekse de dış ticaretlerinde maliyetleri düşürmek adına önemli bir fırsat olarak görülmektedir. Böylece uluslararası piyasalarda rekabet gücü açısından önemli bir kazanım elde edeceklerdir. Ayrıca ellerindeki ürünler için de yeni pazarlara açılma fırsatı yakalayacaklardır. Tüketiciler için ise daha hızlı ve kesintisiz bir tedarik sistemi öngörülmektedir. Çalışmada tüm bu konular içerisinde Demir İpek Yolu'nun bize neler kazandıracağını ve ne tür tehlikelerle karşı karşıya bırakacağı incelemeye çalışılmıştır. Ayrıca Avrasya ülkelerinin sahip olduğu ekonomik potansiyelinde ortaya çıkarılmasına gayret gösterilmiştir. Modern Demir İpek Yolu'nun geçtiği güzergâhtaki ülkelerde dış ticarette ve gümrük politikalarında ne gibi etkiler ortaya çıkaracağı karşılaştırmalı olarak irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In recent years, foreign trade has reached quite high amounts. Especially, at the point reached in production with the development move of People's Republic of China foreign trade deficits have begun to emerge in trade with China in most parts of the world. With the increase in foreign trade, countries try to steer trade with non-tariff methods in order to protect their interests. China has announced the Belt and Road Initiative to the world in order to make this trade sustainable and to provide uninterrupted access to trade routes, ports and raw materials. With this proposal of China, all eyes are on Central Asian countries. Central Asian Republics, which have not access to the open seas, find this idea quite favourable. For Central Asian countries, this project is seen as an important opportunity both to complete infrastructure investments and to reduce costs in foreign trade. By this way, they will gain a significant achievement in terms of competitiveness in international markets. They will also have the opportunity to open up to new markets for their products. A faster and uninterrupted supply system is foreseen for consumers. In this study, it was tried to examine what Iron Silk Road will bring us and what kind of dangers it will present. In addition, efforts were made to find out the economic potential of Eurasian countries. The effects of foreign trade and customs policies in the countries along the route of the Modern Iron Silk Road were examined comparatively.