Konkordato sürecinde makul güvence veren denetim raporunun incelenmesi ve bir uygulama
Review and implementation of the reasonable assurance report in the concordato process
  1. Tez No: 651926
  2. Yazar: ARZU YEŞİLYURT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İREM BATIBAY TÜNAYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Ve Denetim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
İşletmeler kuruluş aşamasından itibaren sürekliliğe önem vermektedirler. Temel muhasebe kavramlarından da biri olan işletmenin sürekliliği gerek işletme için gerekse işletmenin çalışma hayatı içinde ilişki de olduğu ekonomik topluluk için önem arz etmektedir. Yaşanılan ekonomik olaylar işletmeleri etkilemekle birlikte işletmelerin içinde yer aldığı sektörleri ve ülke ekonomilerini de etkileyerek sonuçları itibariyle dünya çapında bir etki yaratabilir. İflas ertelemenin kanun ile kaldırılmasının akabinde yeniden düzenlenerek yürürlüğe girmiş olan konkordato ile mali durumunda zor duruma düşmüş olan işletmelerin ticari hayatlarına devam edebilmeleri amaçlanmıştır. Konkordatoya neden olan ekonomik olaylar ve iflas anlaşması sonucu ortaya çıkan ekonomik olaylar birbirini etkilemektedir. İflas anlaşması taleplerinin kabulünde bağımsız denetçi tarafından hazırlanan makul güvence veren denetim raporunun konkordato taleplerinde başvuru esnasında eklenmesi zorunlu hale gelmiştir. Yapılan inceleme öngörülen konkordato başvurularında güven ortamı oluşturmakla birlikte konkordato sürecinin daha sağlıklı ilerlemesini sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Businesses attach importance to continuity from the establishment stage. Continuity of the business, which is one of the basic accounting concepts, is important for both the business and the economic communinty with which the business has a relationship in its working life. Although the economic events experienced affect the enterprises, they can have a worldwide impact in terms of their results by affecting the sectors in which the enterprises are located and the economies of the country. With the concordat, which was revised and put into effect after the abolition of the bankruptcy postponement by law, it is aimed to enable the businesses that are in a difficult situation in their financial situation to continue their commercial lives. The economic events that caused the concordat and the economic events resulting from the bankruptcy agreement affect each other. In the acceptance of the bankruptcy agreement requests, it has become obligatory to include the audit report, which gives reasonable assurance, prepared by the independent auditor, during the application for concordat requests. While creating an atmosphere of trust in the concordat applications foreseen fort he examination, it ensures the concordat process to proceed in a more healthy way.